Amerika Qo‘shma Shtatlari Patent va Savdo belgilar idorasida ishlovchi bir hukumat xodimi shaxsiy safar bilan Xitoyga borganidan so‘ng, mamlakatdan chiqib ketishiga ruxsat berilmagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Xitoy tomonidan AQSh fuqarolarining turli sabablarga ko‘ra mamlakatdan chiqishiga to‘sqinlik qilgan so‘nggi voqealardan biridir. AQSh Davlat departamenti ushbu masalani jiddiy nazoratga olganini va Xitoy hukumati bilan muzokaralar olib borilayotganini ma’lum qildi.
Departament bayonotida aytilishicha, AQSh fuqarolarining xavfsizligi va erkinligi eng ustuvor masalalardan biridir. Xitoy hukumati ba’zan tergov yoki biznes nizolari bilan bog‘liq shaxslarga mamlakatdan chiqish taqiqini qo‘yadi.
Biroq xalqaro kuzatuvchilar bu choralarni ko‘pincha siyosiy bosim vositasi sifatida baholamoqda. Taqiqlar faqat Xitoy fuqarolariga emas, balki chet elliklarga ham ta’sir qilmoqda.
Shunga o‘xshash voqealarning ko‘payishi 2024-yilda AQSh hukumatini fuqarolariga Xitoyga safar qilishdan ehtiyot bo‘lishni tavsiya etishga undadi. Ushbu ogohlantirish 2024-yil noyabrida, uch nafar AQSh fuqarosi uzoq muddat ushlab turilgach ozod etilgandan so‘ng yengillatildi.
Shuningdek, xususiy sektor vakillariga ham taqiq qo‘yilgan. Masalan, Wells Fargo bankining AQShda yashovchi xodimi Chenyue Mao Xitoyda qolishga majbur bo‘ldi.
Bu holat bankni Xitoyga barcha ish safarlarini to‘xtatishga olib keldi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi vakili Guo Jiaku bayonotida, Mao jinoyat ishi doirasida tergov qilinayotgani va chiqish taqiqi amaldagi qonunlarga muvofiq qo‘llanilganini bildirdi.
Rasmiylar bu holatni shaxsiy sud ishi deb atashdi. AQSh hukumat xodimi bilan bog‘liq holatga esa izoh berilmadi.

Сотрудник США не смог получить разрешение на выезд из Китая
Сотрудник правительства, работающий в Патентном и товарном ведомстве США, не смог покинуть Китай после личной поездки в страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот случай является одним из последних инцидентов, когда китайские власти препятствовали выезду граждан США по различным причинам. Государственный департамент США сообщил, что серьезно контролирует этот вопрос и ведет переговоры с правительством Китая.
В заявлении департамента говорится, что безопасность и свобода граждан США являются одними из приоритетных вопросов. Иногда правительство Китая накладывает запрет на выезд на лиц, связанных с расследованиями или бизнес-спорами.
Однако международные наблюдатели часто оценивают эти меры как средство политического давления. Запреты касаются не только граждан Китая, но и иностранцев.
Увеличение подобных инцидентов в 2024 году побудило правительство США рекомендовать своим гражданам быть осторожными при поездках в Китай. Это предупреждение было смягчено после освобождения трех граждан США, которые были задержаны на длительный срок в ноябре 2024 года.
Также запреты были наложены на представителей частного сектора. Например, сотрудник банка Wells Fargo, проживающий в США, Чэньюэ Мао, был вынужден остаться в Китае.
Этот случай привел к тому, что банк приостановил все деловые поездки в Китай. Представитель Министерства иностранных дел Китая Го Цзяку заявил, что Мао находится под следствием в рамках уголовного дела, и запрет на выезд был применен в соответствии с действующим законодательством.
Официальные лица назвали этот случай личным судебным делом. Комментариев по поводу инцидента с сотрудником правительства США не было.
Го Цзяку лишь подчеркнул, что Китай обеспечивает верховенство закона и ведет дела о въезде и выезде на законных основаниях