Tailand-Kambodja chegara mojaro yangi bosqichga ko‘tarildi
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi tarixiy chegara ziddiyati yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tailand armiyasi Kambodja hududidagi harbiy obektga F-16 qiruvchi samolyoti orqali zarba berganini ma’lum qildi. Tailand rasmiylari artilleriya hujumlari natijasida 11 nafar tinch aholi va bir harbiy xizmatchi halok bo‘lganini, 30 dan ortiq inson jarohat olganini bildirdi.
Kambodja Mudofaa vazirligi ushbu hujumni provokatsiya va bosqin deb baholab, Tailandni hududiy yaxlitlikni buzishda aybladi. Kambodja rasmiylari Tailand samolyotlari tomonidan ikki bomba tashlanganini ta’kidladi.
Diplomatik ziddiyatlar kuchayib, Tailand Kambodja elchisini mamlakatdan chiqarib yuborishini e’lon qildi. Mojaroga sabab sifatida chegara hududida portlagan minalar ko‘rsatilmoqda.
Tailand ularni yaqinda o‘rnatilgan deb hisoblaydi, Kambodja esa buni rad etmoqda. Surin, Sisaket va Ubon Ratchathani viloyatlarida xavfsizlik sababli 40 mingdan ortiq odam evakuatsiya qilindi.
Mojaroda bir nechta uylar, shifoxona va yonilg‘i quyish shoxobchalari zarar ko‘rdi. Xalqaro hamjamiyat, xususan Malayziya va Xitoy tomonlarni tinchlikka chaqirib, vositachilik qilishga tayyorligini bildirdi.
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi 817 kilometr uzunlikdagi chegara yillar davomida bahsli bo‘lib kelmoqda. 2011-yilda ham ushbu hududda o‘xshash qurolli to‘qnashuvlar yuz bergan.
Hozirgi mojaro hududdagi siyosiy va xavfsizlik vaziyatining murakkablashganidan darak beradi. Tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun tomonlar o‘rtasida muzokaralar zarur hisoblanadi.

Тайландско-Камбоджийский пограничный конфликт вышел на новый уровень
Исторический конфликт между Тайландом и Камбоджей вышел на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тайландская армия сообщила, что нанесла удар по военному объекту на территории Камбоджи с помощью истребителя F-16. Официальные лица Тайланда сообщили, что в результате артиллерийских обстрелов погибли 11 мирных жителей и один военнослужащий, более 30 человек получили ранения.
Министерство обороны Камбоджи охарактеризовало эту атаку как провокацию и агрессию, обвинив Тайланд в нарушении территориальной целостности. Официальные лица Камбоджи подчеркнули, что тайландские самолеты сбросили две бомбы.
Дипломатические конфликты усиливаются, и Тайланд объявил о высылке посла Камбоджи из страны. Причиной конфликта указываются мины, взорвавшиеся в пограничной зоне.
Тайланд считает, что они были установлены недавно, в то время как Камбоджа это отрицает. В провинциях Сурин, Сисакет и Убон Ратчатани по соображениям безопасности эвакуировано более 40 тысяч человек.
В результате конфликта пострадали несколько домов, больница и автозаправочные станции. Международное сообщество, в частности Малайзия и Китай, призвало стороны к миру и выразило готовность к посредничеству.
Пограничная линия длиной 817 километров между Тайландом и Камбоджей на протяжении многих лет является спорной. В 2011 году также произошли аналогичные вооруженные столкновения в этом районе.
Текущий конфликт свидетельствует о сложной политической и безопасности ситуации в регионе. Для обеспечения мира и стабильности необходимы переговоры между сторонами.