Laplandiyada 15 kunlik issiqlik to‘lqini qayd etildi
Rovaniemi shahri Arktika doirasidan 500 kilometr shimolda joylashgan bo‘lib, Qorbobo rasmiy qarorgohi sifatida tanilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi kunlarda bu shaharda havo harorati 30 darajaga yaqinlashib, 15 kun davomida issiqlik to‘lqini kuzatildi. Bu holat Laplandiya uchun mutlaqo noodatiy hisoblanadi.
Issiqlik faqat Rovaniemi bilan cheklanib qolmasdan, Laplandiyaning boshqa hududlarida ham rekord darajadagi uzoq davom etgan issiqliklar qayd etildi. Masalan, Ylitornio hududida harorat 31,7 darajaga ko‘tarildi, bu mintaqaning o‘rtacha ko‘rsatkichidan taxminan 10 daraja yuqoridir.
Arktika iqlimi sayyoramizdagi eng tez isiyotgan hududlardan biri hisoblanadi. Bu yerda harorat o‘rtacha global ko‘rsatkichdan to‘rt- besh baravar tezroq oshmoqda.
Oulu universiteti Arktika tadqiqotlari kafedrasi rahbari professor Jeff Uellerning ta’kidlashicha, bugungi kunda dunyoning har bir nuqtasida iqlim o‘zgarishi o‘zini namoyon qilmoqda. Bu o‘zgarishlar haddan tashqari issiqliklar, kuchli yomg‘irlar va tabiiy ofatlar orqali ko‘rinmoqda.
Qorbog‘ va boshqa zamonaviy sinovlar faqat olimlarni emas, balki Qorboboni ham tashvishga solmoqda. U har kungi an’anaviy qizil va mo‘ynali libosini kiyishga ulgurmaydi, chunki kun orasida ko‘chaga chiqsa, qisqa vaqt ichida quyosh urishi xavfi mavjud.
Qorbobo o‘zining so‘zlariga ko‘ra, faqat kechqurun, havo salqinlashganda, o‘rmondagi ko‘lga suzishga chiqadi. Yordamchilari bo‘lgan elflar ham issiqdan himoyalanish uchun har soatda suv ichish va soyada ishlash bo‘yicha yo‘riqnomalar olmoqda.
Professor Ueller fikricha, agar issiqlik to‘lqinlari ko‘payaversa, kelajakda chorvadorlar soyali inshootlar qurishga majbur bo‘ladi. Turistlar ham bu vaziyatdan hayratda qolmoqda.
Sovuq iqlimni izlab kelgan sayyohlar uchun Laplandiya odatda jozibador bo‘lsa-da, bu yil ko‘plab mehmonlar issiqlik tufayli afsus bilan qaytmoqda. Hozirda Laplandiyada kunlar 20 soatgacha cho‘zilib, quyosh kechqurun soat 23:00 dan keyin ham porlamoqda.

В Лапландии зафиксирована 15-дневная волна тепла
Город Рованиеми расположен на 500 километров к северу от Полярного круга и известен как официальная резиденция Санта-Клауса. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние дни температура воздуха в этом городе приблизилась к 30 градусам, и в течение 15 дней наблюдалась волна жары. Это явление совершенно необычно для Лапландии.
Жара зафиксирована не только в Рованиеми, но и в других регионах Лапландии, где также наблюдаются рекордно длительные периоды жары. Например, в районе Йлиторнио температура поднялась до 31,7 градуса, что примерно на 10 градусов выше среднего показателя для этого региона.
Арктический климат считается одним из самых быстро нагревающихся регионов на нашей планете. Здесь температура увеличивается в среднем в четыре-пять раз быстрее, чем глобальный показатель.
По словам профессора Джеффа Уэллера, руководителя кафедры арктических исследований Университета Оулу, в настоящее время изменение климата проявляется в каждой точке мира. Эти изменения проявляются через экстремальные жары, сильные дожди и природные катастрофы.
Снегурочка и другие современные испытания беспокоят не только ученых, но и Санта-Клауса. Ему не удается надеть свой традиционный красный и меховой наряд, так как, выходя на улицу в течение дня, он рискует получить солнечный удар в короткие сроки.
По словам Санта-Клауса, он выходит плавать в озере в лесу только вечером, когда температура воздуха становится прохладной. Его помощники-эльфы также получают инструкции по защите от жары, включая питье воды каждый час и работу в тени.
Профессор Уэллер считает, что если волны жары будут продолжаться, в будущем скотоводы будут вынуждены строить тенистые сооружения. Туристы также остаются в недоумении от этой ситуации.
Хотя Лапландия обычно привлекает туристов, ищущих холодный климат, в этом году многие гости с сожалением уезжают из-за жары. В настоящее время дни в Лапландии продолжаются до 20 часов, и солнце светит даже после 23:00.