Pekinda kuchli yomg‘irlar va toshqinlar yuz berdi
Pekin atrofidagi hududlarda yuzaga kelgan kuchli yomg‘ir va toshqinlar ikki kishining hayotiga zomin bo‘ldi, minglab odamlar xavfsiz joylarga ko‘chirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat hukumati kuchli yog‘ingarchilik natijasida yer ko‘chkisi va suv toshqinlari xavfi yuzaga kelgani haqida ogohlantirishlar bermoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Hebey viloyatida ikki kishi halok bo‘lgan, yana ikki kishi bedarak yo‘qolgan.
Ayniqsa, Fuping tumanida kechasi soatiga 145 millimetr yog‘ingarchilik qayd etilgan, bu hudud uchun rekord ko‘rsatkich hisoblanadi. Xitoy Suv resurslari vazirligi Pekin, Hebey va boshqa to‘qqiz viloyatda kichik va o‘rta daryolarda suv toshqinlari hamda tog‘ daryolarining toshib ketishi xavfi borligi haqida maxsus ogohlantirishlar berdi.
Pekin yaqinidagi Miyun tumani eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlardan biri bo‘lib, ayrim qishloqlarda elektr energiyasi va aloqa uzilgan. Mahalliy radiostansiyalarning xabar berishicha, uch mingdan ortiq kishi ushbu hududdan evakuatsiya qilingan.
Meteorologik kuzatuvlarga ko‘ra, kuchli yomg‘irlar yaqin soatlarda davom etadi. Miyun atrofidagi ba’zi hududlarda olti soat ichida 100 millimetrdan ortiq yog‘ingarchilik kutilmoqda, bu esa pastlik hududlarda suv to‘planish xavfini kuchaytiradi.
Shanba kuni Pekin hokimiyati kuchli yog‘ingarchilik sababli yer ko‘chkisi, loy va toshqinlar xavfi darajasini oshirdi. Baoding shahrida bir kechada yiliga mo‘ljallangan yog‘in miqdori — 540 millimetr — atigi sakkiz soatda yog‘ib tushdi.
Bu shahar uchun o‘rtacha yillik yog‘ingarchilikdan ham yuqori ko‘rsatkichdir. Natijada 46 mingdan ortiq kishi zarar ko‘rdi, 4655 kishi evakuatsiya qilindi.
So‘nggi yillarda Xitoyning odatda qurg‘oqchil bo‘lgan shimoliy hududlarida yog‘ingarchilik ko‘paymoqda. Ba’zi mutaxassislar bu holatni global isish bilan izohlamoqda.
Shu bilan birga, kuchli yomg‘inlar mamlakat infratuzilmasi, ayniqsa eskirgan toshqinlarga qarshi himoya tizimlari uchun jiddiy sinov bo‘lmoqda. Bu hodisa millionlab odamlarning hayotiga tahdid solmoqda va Xitoy qishloq xo‘jaligi sektoriga 2,8 trillion dollardan ortiq zarar yetkazmoqda.

В Пекине произошли сильные дожди и наводнения
Сильные дожди и наводнения, возникшие в окрестностях Пекина, стали причиной гибели двух человек, тысячи людей эвакуируются в безопасные места. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство страны предупреждает о риске оползней и наводнений в результате сильных осадков. По официальным данным, в провинции Хэбэй погибли два человека, еще двое пропали без вести.
В частности, в районе Фупин за ночь было зафиксировано 145 миллиметров осадков, что является рекордным показателем для этого региона. Министерство водных ресурсов Китая выпустило специальные предупреждения о риске наводнений на малых и средних реках в Пекине, Хэбэе и девяти других провинциях.
Район Миюн, расположенный недалеко от Пекина, стал одним из наиболее пострадавших, в некоторых деревнях отключены электричество и связь. По сообщениям местных радиостанций, более трех тысяч человек были эвакуированы из этого района.
Согласно метеорологическим наблюдениям, сильные дожди продолжатся в ближайшие часы. В некоторых районах вокруг Миюна ожидается более 100 миллиметров осадков за шесть часов, что увеличивает риск накопления воды в низменных районах.
В субботу власти Пекина повысили уровень риска оползней, грязевых и наводнений из-за сильных осадков. В городе Баодин за одну ночь выпало 540 миллиметров осадков, что соответствует годовому норме, всего за восемь часов.
Это даже выше среднего годового уровня осадков для этого города. В результате более 46 тысяч человек пострадали, 4655 человек были эвакуированы.
В последние годы в северных регионах Китая, которые обычно являются засушливыми, наблюдается увеличение осадков. Некоторые эксперты объясняют это явлением глобальным потеплением.
В то же время сильные дожди становятся серьезным испытанием для инфраструктуры страны, особенно для устаревших систем защиты от наводнений. Это событие угрожает жизни миллионов людей и наносит ущерб сельскохозяйственному сектору Китая на сумму более 2,8 триллиона долларов.