AQSh prezidenti Donald Tramp 2-aprel kuni e’lon qilgan boj tariflari Janubi-Sharqiy Osiyodagi eksportga tayanadigan mamlakatlar uchun jiddiy zarba bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tariflar 49 foizgacha ko‘tarilib, elektronika, to‘qimachilik va mikrochip sanoatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatdi. Masalan, Taylandga 36 foizlik boj stavkasi belgilandi.
Microelectronics kompaniyasi rahbari Richard Han bu holatni “haqiqiy zarba” deb atadi. Keyinchalik Tayland ushbu stavkani 19 foizga tushirishga erishdi, ammo muzokaralar qiyin kechdi.
Tayland Vetnamga nisbatan siyosiy ziddiyatlar, zaif hukumat va AQSh bilan diplomatik kelishmovchiliklar sababli muzokaralarda orqada qoldi. AQShning qishloq xo‘jaligi bozoriga kirish talabi Taylandda ichki bosimlarni kuchaytirdi.
Ayniqsa, mahalliy fermerlar, xususan cho‘chqa yetishtiruvchilar, raqobatdan xavotirda. AQSh Janubi-Sharqiy Osiyoni Xitoy mahsulotlarini yashirincha o‘tkazishda ayblamoqda.
Agar bu ayblovlar asosli deb topilsa, yanada qattiqroq choralar ko‘rilishi mumkin. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar esa yangi shartlarga moslashish qiyinligini tan olishmoqda.

Тарифы США затруднили экспорт Юго-Восточной Азии
Президент США Дональд Трамп 2 апреля объявил о тарифах, которые стали серьезным ударом для стран Юго-Восточной Азии, зависящих от экспорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тарифы были повышены до 49 процентов, что негативно сказалось на электронике, текстильной и микроэлектронной отраслях. Например, для Таиланда была установлена тарифная ставка в 36 процентов.
Руководитель компании Microelectronics Ричард Хан назвал эту ситуацию "реальным ударом". Позже Таиланд смог снизить эту ставку до 19 процентов, однако переговоры проходили сложно.
Таиланд отстал в переговорах из-за политических конфликтов с Вьетнамом, слабого правительства и дипломатических разногласий с США. Требование доступа на рынок сельского хозяйства США усилило внутреннее давление в Таиланде.
В частности, местные фермеры, особенно свиноводы, обеспокоены конкуренцией. США обвиняют Юго-Восточную Азию в скрытом провозе китайских товаров.
Если эти обвинения будут признаны обоснованными, могут быть приняты более жесткие меры. Местные производители признают, что им трудно адаптироваться к новым условиям.