Xitoyning Shanxay shahrida noyob voqea yuz berdi: inson emas, balki robot teatr va kino yo‘nalishida doktorlik dasturiga qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu robotning nomi Xueba 01 bo‘lib, xitoy tilidan tarjima qilinganda «A’lochi» degan ma’noni anglatadi. Bu yangilik Peopletalk nashri tomonidan e’lon qilindi.
Xueba 01 175 santimetr bo‘yda, 30 kilogramm og‘irlikda bo‘lib, sun’iy intellektga asoslangan robot hisoblanadi. U insonlar bilan muloqot qilish, yuz ifodalari va hissiyotlarni ifodalash qobiliyatiga ega.
Robot Shanxay Fan va Texnologiyalar Universiteti hamda DroidUp Robotics kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan. Qiziqarli jihati shundaki, Xueba 01 kelgusi to‘rt yil davomida teatr san’ati, aktyorlik mahorati va dramaturgiya asoslarini o‘rganadi.
Bundan tashqari, u ssenariy yozish va inson aktyorlar bilan ijodiy hamkorlik qilishni maqsad qilgan. Robotning ilmiy rahbari professor Yan Sinsin bo‘lib, uning fikricha, bu loyiha nafaqat oddiy inson va mashina hamkorligi, balki turli jonzotlar o‘rtasidagi estetik muloqot sifatida qaraladi.
Professor ta’kidlashicha, Xueba 01 o‘z kursdoshlari bilan muloqotda san’atning yangi shaklidagi mulohaza va hissiy almashinuvni amalga oshiradi. Ushbu loyiha san’at va texnologiyalar sohasida yangi imkoniyatlar ochib beradi hamda inson va robot o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

В Китае принята в аспирантуру по робототехнике
В китайском городе Шанхай произошло уникальное событие: на докторскую программу в области театра и кино был принят не человек, а робот. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот робот называется Xueba 01, что в переводе с китайского означает «Отличник». Эта новость была опубликована изданием Peopletalk.
Xueba 01 имеет рост 175 сантиметров и весит 30 килограммов, он является роботом на основе искусственного интеллекта. Он способен общаться с людьми, выражать лицевые эмоции и чувства.
Робот был разработан Шанхайским университетом науки и технологий и компанией DroidUp Robotics. Интересно, что Xueba 01 будет изучать основы театрального искусства, актерского мастерства и драматургии в течение следующих четырех лет.
Кроме того, он нацелен на написание сценариев и творческое сотрудничество с человеческими актерами. Научным руководителем робота является профессор Ян Синсин, который считает, что этот проект рассматривается не только как сотрудничество между человеком и машиной, но и как эстетический диалог между различными существами.
Профессор подчеркивает, что Xueba 01 в общении со своими однокурсниками будет осуществлять размышления и эмоциональный обмен в новой форме искусства. Этот проект откроет новые возможности в области искусства и технологий и ожидается, что он выведет отношения между человеком и роботом на новый уровень.