Tramp-Putin sammiti G‘arb siyosatini o‘zgartiradi
The Telegraph nashrining xabar berishicha, jahon siyosatida katta o‘zgarishlar yuz berishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Muallif Daniel Xannan fikriga ko‘ra, Alyaskada o‘tkazilgan Tramp va Putin sammiti G‘arb uchun amaliy mag‘lubiyat sifatida baholanishi mumkin. Ushbu kelishuv natijasida Rossiya tomonidan bosib olingan hududlarning katta qismi o‘z nazoratida qoladi, sanksiyalar yumshatilishi ehtimoli mavjud va Amerika Qo‘shma Shtatlari Ukrainaga qurol yetkazib berishni to‘xtatadi.
Xannan ta’kidlaydiki, Kiyev G‘arb tomonidan faqat Zelenskiy shaxsini qo‘llab-quvvatlash uchun emas, balki Atlantika Xartiyasi va BMT Nizomidagi asosiy tamoyil – chegaralar zo‘ravonlik bilan o‘zgartirilmasligi tamoyilini himoya qilish maqsadida qo‘llab-quvvatlanmoqda. Agar Putin o‘z yutuqlarini saqlab qolsa, bu NATO ittifoqchilarini himoya qilmasligi haqidagi signalni butun dunyodagi avtoritar rahbarlarga yuborishi mumkin.
Sharhlovchi fikricha, 1945 yildan keyin shakllangan jahon tartibi yo‘qolib borayotgani va uning o‘rniga sovuq hamda qorong‘u yangi tizim paydo bo‘layotgani haqida gapirilmoqda. Bu holat dunyo siyosatida xavotirli o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin.

Саммит Трампа и Путина изменит западную политику
По сообщению издания The Telegraph, в мировой политике могут произойти значительные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Автор Дэниел Ханнан считает, что саммит Трампа и Путина, проведенный на Аляске, может быть оценен как практическое поражение для Запада. В результате этого соглашения большая часть территорий, захваченных Россией, останется под ее контролем, существует вероятность смягчения санкций, и Соединенные Штаты Америки прекратят поставки оружия Украине.
Ханнан подчеркивает, что Киев поддерживается Западом не только для поддержки личности Зеленского, но и с целью защиты основополагающего принципа Атлантической Хартии и Устава ООН – принципа, согласно которому границы не могут быть изменены силой. Если Путин сохранит свои достижения, это может послать сигнал всем авторитарным лидерам мира о том, что НАТО не будет защищать своих союзников.
Комментатор считает, что существующий мировой порядок, сформировавшийся после 1945 года, исчезает, и на его месте возникает холодная и мрачная новая система. Эта ситуация может привести к тревожным изменениям в мировой политике.