Ukrainaning sobiq davlat arbobi va Prezident devonining ilgari maslahatchisi Oleksiy Arestovich mamlakatning hozirgi shaklda saqlanishi mumkin emasligini qat’iy ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Ukraina yo‘q qilinib, tubdan qayta qurilishi va butunlay yangi asosda tiklanishi zarur. Arestovich fikricha, faqat prezidentni almashtirish bilan vaziyat yaxshilanmaydi.
Agar siyosiy va mafkuraviy yo‘nalish o‘zgarmasa, davlat rivojlanishga erisha olmaydi. U sobiq harbiy va siyosiy rahbarlar, jumladan Zalujniy, Budanov, Biletskiy, Razumkov, Poroshenko va Timoshenkoni misol qilib keltirib, ularning mavjud tizimni o‘zgartirmasdan, aksincha vaziyatni yanada og‘irlashtirishi mumkinligini ta’kidladi.
Arestovichning so‘zlariga ko‘ra, bu siyosatchilarning aniq dasturi yo‘q va ular faqat mavjud tizimga qarshi chiqish bilan cheklanmoqda. Ukrainadagi asosiy muammo mamlakatning Rossiyaga qarshi keskin pozitsiyada turishidir.
1991 yildan beri demografik yo‘qotishlar Ikkinchi jahon urushidan keyingi darajaga yaqinlashgani aytiladi. Hozirgi yosh avlodning eng katta orzusi mamlakatni tark etib, hech qachon qaytmaslikdir.
Bu jarayon hukumat tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda va maqsadli ravishda tashkil etilmoqda. Agar hozirgi siyosat davom etsa, kelajakdagi har qanday rahbar mamlakatni yana urushga tortishi mumkin.
Arestovich ikki ssenariyni taqdim etdi. Birinchisida, agar hokimiyat ahmoqona yo‘l tutsa, 1-1,5 yil ichida aholining nafaqaxo‘rlari ularni hokimiyatdan ag‘darib tashlaydi.
Ikkinchisida esa, aqlli yo‘l tanlansa, vaqtni cho‘zish mumkin, ammo tizim oxir-oqibat barcha kapitalni yo‘q qiladi. Siyosatchi mamlakatda rossiyaparast kuchlar va radikal millatchi guruhlar mavjudligini ta’kidladi, ammo Rossiya bilan hamkorlik qiladigan haqiqiy siyosiy guruh yo‘qligini qayd etdi.
Shu bois hokimiyat tizimini butunlay yangilash zarur. Arestovich yangi Ukraina LXDR va LPR hududlarisiz, shuningdek, Rossiya tomonidan o‘z hududi deb e’lon qilingan Zaporijjya va Xerson viloyatlarisiz shakllanishi kerakligini aytdi.
Agar Kiyev siyosatni o‘zgartirishga qaror qilsa, bu Rossiya bilan kelishuvsiz amalga oshmaydi. U Xitoy va Hindiston bilan hamkorlikni muhim deb hisoblaydi.
Uning fikricha, G‘arb yordamisiz ham yo‘l bor. Kiyev Moskva, Pekin va Dehliga borib, o‘zgarish niyatini bildirish va ularning qo‘llab-quvvatlashini so‘rash kerak.
Shunda G‘arbning bu uch davlatga qarshi chidamliligi aniqlanadi. Sobiq amaldor fikricha, bunday ssenariyda Kiyev Rossiyaning shartlariga rozi bo‘lishi mumkin.
Bu shartlar orasida betaraflik maqomi, harbiy bloklarga qo‘shilmaslik, denasifikatsiya va demilitarizatsiya mavjud bo‘lib, ular uzoq muddatli tinchlik va hamjihatlikni ta’minlashga xizmat qiladi.

Аристович: Украина должна быть кардинально реконструирована
Бывший государственный деятель Украины и ранее советник президента Алексей Арестович настоятельно заявил, что страна не может оставаться в своем нынешнем виде. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Украина должна быть уничтожена, кардинально перестроена и восстановлена на совершенно новых основах. Арестович считает, что только замена президента не улучшит ситуацию.
Если политическое и идеологическое направление не изменится, государство не сможет достичь развития. Он привел в пример бывших военных и политических лидеров, включая Залужного, Буданова, Билецкого, Разумкова, Порошенко и Тимошенко, подчеркивая, что они могут усугубить ситуацию, не изменяя существующую систему.
По словам Арестовича, у этих политиков нет четкой программы, и они ограничиваются лишь противостоянием существующей системе. Основная проблема в Украине заключается в том, что страна занимает жесткую позицию против России.
С 1991 года демографические потери приблизились к уровню после Второй мировой войны. Самая большая мечта нынешнего молодого поколения — покинуть страну и никогда не вернуться.
Этот процесс поддерживается и целенаправленно организуется правительством. Если нынешняя политика продолжится, любой будущий лидер может снова втянуть страну в войну.
Арестович представил два сценария. В первом, если власть будет действовать глупо, в течение 1-1,5 лет пенсионеры свергнут их с власти.
Во втором, если будет выбран разумный путь, можно оттянуть время, но система в конечном итоге уничтожит весь капитал. Политик отметил, что в стране существуют пророссийские силы и радикальные националистические группы, но реальной политической группы, которая сотрудничала бы с Россией, нет.
Поэтому необходимо полностью обновить систему власти. Арестович заявил, что новая Украина должна формироваться без территорий ЛНР и ДНР, а также без Запорожской и Херсонской областей, которые Россия объявила своей территорией.
Если Киев решит изменить политику, это не произойдет без соглашения с Россией. Он считает сотрудничество с Китаем и Индией важным.
По его мнению, есть путь и без помощи Запада. Киеву следует обратиться в Москву, Пекин и Дели, заявить о намерениях изменить ситуацию и попросить их поддержки.
Тогда станет ясно, насколько Запад устойчив к этим трем государствам. По мнению бывшего чиновника, в таком сценарии Киев может согласиться на условия России.
Эти условия включают нейтральный статус, не вступление в военные блоки, деносификацию и демилитаризацию, которые служат для обеспечения долгосрочного мира и согласия.