Shimoliy Koreya yaqin kelajakda Rossiyaga qo‘shimcha qo‘shin yuborishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ukraina Mudofaa vazirligi Bosh razvedka boshqarmasi boshlig‘i, general-leytenant Kirill Budanov The Japan Times nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yuboriladigan harbiylar soni taxminan 6 ming atrofida bo‘ladi.
Bu harakat frontdagi vaziyatga tashqi yordam ko‘rsatish orqali ta’sir o‘tkazish maqsadini ko‘zlaydi. Bundan tashqari, Shimoliy Koreya Rossiyaga 50 dan 100 tagacha texnika, jumladan M2010 (Cheonma-D) asosiy jangovar tanklari va BTR-80 zirhli transportyorlarini ham yuborishni rejalashtirmoqda.
Budanovning fikricha, ushbu texnika muhandislik ishlarida qo‘llanilishi kutilmoqda, ammo uning urush maydonidagi boshqa vazifalarda ham foydalanilishi mumkinligi ehtimoli mavjud. U shuningdek, ba’zi kuchlar minalardan tozalash va istehkomlar qurish kabi ishlarni amalga oshirish uchun jalb qilinishi mumkinligini ta’kidladi.
Ukraina Qurolli kuchlari Bosh razvedka boshqarmasi rahbari Moskva va Pxenyan o‘rtasidagi harbiy hamkorlikning keng ko‘lamini va uning oqibatlarini alohida ta’kidladi. Budanovning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi kunda zamonaviy urushni keng front chizig‘ida olib borish tajribasiga ega bo‘lgan faqat uchta davlat mavjud: Ukraina, Rossiya va Shimoliy Koreya.
Bu holat urushning formati, logistika, zaxira va sanoat salohiyatining ahamiyatini ko‘rsatadi. Shuningdek, u Rossiyaning Shimoliy Koreya qo‘shinlarini moliyalashtirishini ta’kidladi.
Kreml barcha harbiy texnika va qo‘shinlar uchun mablag‘ ajratmoqda. Bu jarayon o‘nlab milliard dollar miqdorida amalga oshirilmoqda va dunyodagi eng izolyatsiya qilingan Shimoliy Koreya iqtisodiyoti uchun katta mablag‘ hisoblanadi.
Budanovning fikricha, moliyaviy oqimlar va hajmlar haqidagi ma’lumotlar geosiyosiy savollarni yanada murakkablashtiradi. Jumladan, resurslarning kelib chiqishi, to‘lov tizimi va sanksiyalar muhitining qanday ishlashi muhim ahamiyatga ega.
Shu bilan birga, rasmiy bayonotlar va mustaqil manbalar o‘rtasida ma’lumotlarda farq bo‘lishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Shu sababli, mazkur masala yuzasidan bahslar davom etmoqda.
Holatning keyingi rivojlanishi amaliy harakatlar va rasmiy bayonotlar asosida aniqroq namoyon bo‘ladi. Umuman olganda, front orqasidagi diplomatik va harbiy jarayonlarda yangi o‘zgarishlar yuzaga kelishi kutilmoqda.

Северная Корея отправит в Россию 6 тысяч военнослужащих
Северная Корея планирует в ближайшем будущем отправить дополнительные войска в Россию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил начальник Главного управления разведки Министерства обороны Украины, генерал-лейтенант Кирилл Буданов в интервью изданию The Japan Times. По его словам, количество отправляемых военнослужащих составит примерно 6 тысяч.
Это действие направлено на оказание влияния на ситуацию на фронте путем предоставления внешней помощи. Кроме того, Северная Корея планирует отправить в Россию от 50 до 100 единиц техники, включая основные боевые танки M2010 (Чхонма-Д) и бронетранспортеры БТР-80.
По мнению Буданова, эта техника, вероятно, будет использоваться в инженерных работах, однако не исключается возможность её применения и в других задачах на поле боя. Он также отметил, что некоторые силы могут быть привлечены для разминирования и строительства укреплений.
Глава Главного управления разведки Вооружённых сил Украины особо подчеркнул широкий масштаб военного сотрудничества между Москвой и Пхеньяном и его последствия. По словам Буданова, в настоящее время только три государства имеют опыт ведения современной войны на широком фронте: Украина, Россия и Северная Корея.
Это подчеркивает важность формата войны, логистики, резервов и промышленного потенциала. Также он отметил финансирование Россией северокорейских войск.
Кремль выделяет средства на всю военную технику и войска. Этот процесс осуществляется на сумму в десятки миллиардов долларов и является значительной суммой для одной из самых изолированных экономик мира — Северной Кореи.
По мнению Буданова, информация о финансовых потоках и объемах усложняет геополитические вопросы. В частности, важны происхождение ресурсов, система платежей и функционирование санкционного режима.
При этом отмечается, что могут быть расхождения между официальными заявлениями и независимыми источниками. Поэтому споры по этому вопросу продолжаются.
Дальнейшее развитие ситуации станет более ясным на основе практических действий и официальных заявлений. В целом ожидаются новые изменения в дипломатических и военных процессах за линией фронта.