Rossiyada kechasi dron hujumlari sodir bo‘ldi
Rossiyaning bir nechta hududlarida kechasi dron hujumlari sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Samar viloyatidagi Sizran shahrida joylashgan neftni qayta ishlash zavodida yirik yong‘in yuzaga keldi. Bu haqda bir qator Telegram-kanallar videolar orqali xabar berdi.
Guvohlar zavod ustida qora tutun ko‘tarilganini va yonayotgan minoralarni tasvirga olgan. Viloyat gubernatori Vyacheslav Fedorishevning ma’lum qilishicha, hududga kirishga uringan 13 ta dron aniqlanib, yo‘q qilingan.
Biroq u Sizrandagi zavoddagi yong‘in haqida aniq ma’lumot bermadi. Ayrim manbalarga ko‘ra, yong‘in bir necha soat davom etdi va o‘t o‘chiruvchilar hodisani bartaraf etish uchun doimiy harakatda bo‘ldi.
Shuningdek, Kursk viloyatida ham dron zarbalari oqibatida halokat ro‘y berdi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, dron turar joy binosiga urilib, portlash sodir bo‘ldi.
Jeleznodorojniy tumanida yuz bergan hodisada bir ayol halok bo‘ldi, yana o‘n kishi turli tan jarohatlari oldi. Jabrlanganlar orasida bolalar ham borligi aytilmoqda.
Hozirda hodisa joylarida qutqaruvchilar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari faoliyat olib bormoqda. Rossiya Mudofaa vazirligi bu hujumlarni Ukraina bilan bog‘lamoqda, ammo Ukraina tomoni rasmiy izoh bermagan.

В России ночью произошли атаки дронов
В городе Сизрань Самарской области на нефтеперерабатывающем заводе произошёл крупный пожар. Об этом сообщили ряд Telegram-каналов с видеоматериалами.
Очевидцы зафиксировали чёрный дым над заводом и горящие башни. По словам губернатора области Вячеслава Федорищева, было обнаружено и уничтожено 13 дронов, пытавшихся проникнуть на территорию.
Однако он не предоставил точной информации о пожаре на заводе в Сизрани. По некоторым источникам, пожар длился несколько часов, и пожарные постоянно работали над его ликвидацией.
Также в Курской области в результате ударов дронов произошёл инцидент с жертвами. По официальным данным, дрон попал в жилой дом, вызвав взрыв.
В Железнодорожном районе в происшествии погибла одна женщина, ещё десять человек получили различные травмы. Сообщается, что среди пострадавших есть дети.
В настоящее время на местах происшествий работают спасатели и сотрудники правоохранительных органов. Министерство обороны России связывает эти атаки с Украиной, однако украинская сторона официальных комментариев не давала.