Birlashgan Millatlar Tashkiloti tashabbusi bilan o‘tkazilgan plastik ifloslanishga qarshi global muzokaralar yana natijasiz yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uch yil davomida bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda davlatlar muhim qarorlarga erisha olmadi. Jenevada o‘tgan so‘nggi majlis ham kutilgan samara bermadi.
Davlatlar ikki asosiy guruhga bo‘lingan. Yevropa Ittifoqi va taxminan yuzga yaqin mamlakat plastik ishlab chiqarishni kamaytirishni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Boshqa tomondan, neft qazib oluvchi davlatlar masalani faqat plastik chiqindilarini yig‘ish va qayta ishlash orqali hal qilish kerak, deb hisoblamoqda. Olimlarning fikricha, faqat qayta ishlash yetarli emas, chunki hozirgi kunda dunyoda plastikning atigi o‘n foizi qayta ishlanmoqda.
Shu bilan birga, plastik ishlab chiqarish hajmi tobora ortib bormoqda. Masalan, 1950-yilda 2 million tonna bo‘lgan ishlab chiqarish hajmi 2022-yilda 475 million tonnaga yetgan.
Yirik kompaniyalar ham bu bahsga qo‘shilmoqda. Nestle va Unilever kabi ishlab chiqaruvchilar plastikni kamaytirish tarafdori bo‘lib, yagona standartlar joriy etish va maxsus to‘lovlarni kiritishni taklif qilmoqda.
Ushbu mablag‘lar qayta ishlash loyihalariga yo‘naltirilishi mumkin. Atrof-muhit faollari neft qazib oluvchi davlatlarni foydani tabiatdan ustun qo‘yishda ayblamoqda.
Greenpeace vakili bu jarayonni sayyoramiz uchun ogohlantiruvchi signal deb atadi. Muzokaralarning keyingi bosqichlari yaqin kelajakda davom ettirilishi rejalashtirilmoqda.

Переговоры по борьбе с пластиковым загрязнением завершились безрезультатно
Глобальные переговоры по борьбе с пластиковым загрязнением, проведённые по инициативе Организации Объединённых Наций, вновь завершились безрезультата. Об этом сообщает Zamin.uz.
В течение трёх лет на встречах государства не смогли достичь важных решений. Последнее заседание в Женеве также не принесло ожидаемых результатов.
Страны разделились на две основные группы. Европейский Союз и около ста стран поддерживают сокращение производства пластика.
С другой стороны, нефтедобывающие государства считают, что проблему следует решать только путём сбора и переработки пластиковых отходов. По мнению учёных, одной переработки недостаточно, поскольку в настоящее время в мире перерабатывается лишь десять процентов пластика.
При этом объёмы производства пластика постоянно растут. Например, если в 1950 году производство составляло 2 миллиона тонн, то в 2022 году оно достигло 475 миллионов тонн.
Крупные компании также присоединяются к дискуссии. Производители, такие как Nestle и Unilever, выступают за сокращение использования пластика, предлагают внедрить единые стандарты и ввести специальные сборы.
Эти средства могут быть направлены на проекты по переработке. Активисты в области охраны окружающей среды обвиняют нефтедобывающие страны в том, что они ставят прибыль выше природы.
Представитель Greenpeace назвал этот процесс предупредительным сигналом для нашей планеты. Следующие этапы переговоров планируется продолжить в ближайшем будущем.