The Economist nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Donald Trampning tinchlik yo‘nalishida Nobel mukofotini qo‘lga kiritishga bo‘lgan intilishi Yevropa davlatlari uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, ular Trampdan Ukrainaga oid siyosiy pozitsiyasiga ta’sir o‘tkazishda foydalanmoqchi. Norvegiya Nobel qo‘mitasining qarorlariga bevosita ta’sir o‘tkazish qiyin bo‘lsa-da, Tramp nomzodini ilgari surish diplomatik ramz sifatida xizmat qilishi mumkin.
Bu orqali Yevropa davlatlari AQSh rahbari bilan munosabatlarni yumshatish va hamkorlikni kuchaytirishga intilishadi. AQSh prezidenti bu mukofotni olishni ochiqchasiga aytmasa ham, uning atrofidagi jamoa uning tinchlikparvarlik yo‘lidagi yutuqlarini faol targ‘ib qilmoqda.
Tramp o‘zini bir nechta xalqaro nizolarni hal etishda ishtirok etgan siyosatchi sifatida taqdim etmoqda. Uning fikricha, agar u Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni yakunlasa, bu uning siyosiy martabasida muhim bosqich bo‘ladi.
Tramp nomzodligi allaqachon bir qator davlat va yetakchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Ular orasida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev, Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan, Kamboja bosh vaziri Xun Sen, Gabon prezidenti Brays Oligi Ngema, Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyahu, Pokiston hukumati va Ruanda tashqi ishlar vaziri Olive Nduxungirexe bor.
Asosiy savol shuki, Yevropa davlatlari ham ushbu ro‘yxatga qo‘shiladimi? Agar shunday bo‘lsa, Trampning Nobel mukofotini olish imkoniyati sezilarli darajada oshadi.
Ammo bu voqea amalga oshadimi yoki yo‘q, vaqt ko‘rsatadi. Jamoatchilik va siyosiy tahlilchilar uchun eng muhim masala — Donald Tramp o‘z siyosiy faoliyati davomida Nobel mukofotiga erisha oladimi yoki bu ham uning orzulari qatorida qolib ketadimi?

Нобелевская премия Трампа создает новые возможности для Европы
По данным издания The Economist, стремление Дональда Трампа получить Нобелевскую премию мира создает новые возможности для европейских стран. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, они хотят использовать это для влияния на его политическую позицию по Украине. Хотя напрямую влиять на решения Норвежского Нобелевского комитета сложно, выдвижение кандидатуры Трампа может служить дипломатическим символом.
Таким образом, европейские страны стремятся смягчить отношения с лидером США и усилить сотрудничество. Хотя президент США открыто не заявляет о желании получить эту награду, его окружение активно продвигает его достижения в области миротворчества.
Трамп представляет себя как политик, участвовавший в разрешении нескольких международных конфликтов. По его мнению, если он завершит войну между Россией и Украиной, это станет важным этапом в его политической карьере.
Кандидатура Трампа уже поддерживается рядом государств и лидеров. Среди них президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян, премьер-министр Камбоджи Хун Сен, президент Габона Брайс Олига Нгема, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, правительство Пакистана и министр иностранных дел Руанды Олив Ндухунгирехе.
Основной вопрос в том, присоединятся ли к этому списку европейские страны? Если да, то шансы Трампа на получение Нобелевской премии значительно возрастут.
Однако состоится ли это событие или нет, покажет время. Для общественности и политических аналитиков самый важный вопрос — сможет ли Дональд Трамп получить Нобелевскую премию в ходе своей политической деятельности или это останется лишь одной из его мечт?