G‘azoda tinch aholi qurbonlari soni oshmoqda
The Guardian nashrining xabariga ko‘ra, Isroil harbiy razvedkasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar G‘azodagi vaziyatning juda og‘ir va fojiali ekanligini ko‘rsatmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga asosan, 19 oy davomida davom etgan qurolli to‘qnashuvlar natijasida HAMAS va Falastin Islomiy jihod guruhlariga a’zo bo‘lgan taxminan 8,9 ming kishi halok bo‘lgan yoki yo‘qolgan deb qayd etilgan. Shunga qaramay, jami qurbonlar soni ancha katta bo‘lib, 53 ming falastinlik hayotdan ko‘z yumgani ma’lum qilinmoqda.
Bu raqamdan kelib chiqib, qurbonlarning atigi 17 foizi jangarilar, qolgan 83 foizi esa tinch aholi ekani aniqlandi. Bu holat G‘azo hududida sodir bo‘layotgan urushda eng katta zarar oddiy fuqarolarga yetayotgani haqida ogohlantiradi.
Ayollar, bolalar va keksalar kabi zaif qatlam vakillari ham qurolli to‘qnashuvlar qurboni bo‘lishi jamiyat uchun katta tashvish uyg‘otmoqda. Isroil harbiy razvedkasi ma’lumotlari rasmiy va ishonchli hisoblanadi, chunki jangarilar soni aniq belgilangan, qolgan ko‘plab qurbonlar esa urush bilan bog‘liq bo‘lmagan tinch aholi ekanligi ko‘rsatilgan.
Mutasaddilar bu ma’lumotlarni xalqaro hamjamiyat uchun jiddiy signal sifatida qabul qilish lozimligini ta’kidlashmoqda. Har qanday qurolli to‘qnashuvda tinch aholi xavfsizligini ta’minlash asosiy vazifa bo‘lishi kerak.
Afsuski, G‘azoda sodir bo‘layotgan voqealar bu printsipdan ancha uzoqlashganligini ko‘rsatmoqda. Shuning uchun xalqaro hamjamiyat va yetakchilar ushbu masalaga alohida e’tibor qaratishi zarur.

В Газе растет число жертв среди мирного населения
По сообщению издания The Guardian, данные, предоставленные израильской военной разведкой, показывают, что ситуация в Газе крайне тяжелая и трагическая. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, в результате вооруженных столкновений, продолжавшихся 19 месяцев, около 8,9 тысяч человек, являющихся членами группировок ХАМАС и Палестинского исламского джихада, были убиты или пропали без вести. Тем не менее, общее число жертв значительно больше — сообщается о 53 тысячах палестинцев, погибших в ходе конфликта.
Исходя из этих данных, только 17 процентов жертв составляют боевики, а остальные 83 процента — мирные жители. Эта ситуация свидетельствует о том, что наибольший ущерб в войне в Газе несут обычные граждане.
Женщины, дети и пожилые люди, как представители уязвимых слоев населения, также становятся жертвами вооруженных столкновений, что вызывает серьезную обеспокоенность в обществе. Данные израильской военной разведки считаются официальными и достоверными, поскольку количество боевиков точно определено, а остальные многочисленные жертвы — мирные жители, не связанные с войной.
Ответственные лица подчеркивают, что эти данные должны восприниматься международным сообществом как серьезный сигнал. Обеспечение безопасности мирного населения должно быть основной задачей в любых вооруженных конфликтах.
К сожалению, события, происходящие в Газе, показывают значительное отступление от этого принципа. Поэтому международное сообщество и лидеры должны уделить этому вопросу особое внимание.