Vila Nova mahallasi bog‘ bilan ko‘chirishdan saqlindi
Braziliyaning San-Paulu shahridagi Vila Nova mahallasi aholisi uzoq yillar davomida ko‘chirish xavfi ostida yashadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2006-yilda hukumat ushbu hududni ekologik muhofaza zonasi deb e’lon qilib, yuzlab oilalarni ko‘chirishni rejalashtirgan edi. Biroq mahalliy aholi bu qarorga qarshi chiqdi.
Lia Esperanka ismli ayolning tashabbusi bilan jamoa chiqindilarni tozalab, katta bog‘ yaratishga kirishdi. Ushbu bog‘ nafaqat sabzavot va mevalar yetishtirish uchun joy, balki jamoani birlashtiruvchi maskan bo‘ldi.
Hozirda mahalla aholisi o‘z oziq-ovqatini shu yerda yetishtiradi va qo‘shimcha daromad oladi. Bundan tashqari, ayollar uchun kasb-hunar kurslari, oshxona va kichik kutubxona tashkil etildi.
Vila Nova Esperança loyihasi bog‘ tufayli butun Braziliyada tanilib, turli mukofotlarga sazovor bo‘ldi. Shu sababli hukumat ham hududga suv, elektr va yo‘l kabi zarur xizmatlarni yetkazib berdi.
Shunga qaramay, ayrim oilalar uchun ko‘chirish xavfi hali ham mavjud. Lekin mahalla aholisi bog‘ orqali o‘z uylarini saqlab qolishga intilmoqda.
Lia Esperanka “Buni men yolg‘iz emas, butun jamoa kuchi bilan amalga oshirdik”, deydi. Ushbu misol mahalla ahlining fidoyiligi va birdamligi muhimligini ko‘rsatadi.

Район Вила Нова избежал переселения с садом
Жители района Вила Нова в Сан-Паулу, Бразилия, долгие годы жили под угрозой выселения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В 2006 году правительство объявило эту территорию экологической охраняемой зоной и планировало переселить сотни семей. Однако местные жители выступили против этого решения.
По инициативе женщины по имени Лиа Эсперанка сообщество очистило мусор и приступило к созданию большого сада. Этот сад стал не только местом для выращивания овощей и фруктов, но и объединяющим сообщество пространством.
В настоящее время жители района выращивают здесь свою пищу и получают дополнительный доход. Кроме того, были организованы курсы профессионального обучения для женщин, кухня и небольшая библиотека.
Проект Vila Nova Esperança благодаря саду получил признание по всей Бразилии и был удостоен различных наград. По этой причине правительство также обеспечило район необходимыми услугами, такими как вода, электричество и дороги.
Тем не менее, для некоторых семей угроза выселения всё ещё существует. Но жители района стремятся сохранить свои дома благодаря саду.
Лиа Эсперанка говорит: «Это мы сделали не в одиночку, а всей силой сообщества». Этот пример показывает важность преданности и единства жителей района.