Xitoyning Sichuan provinsiyasida yuz bergan bir voqea keng jamoatchilik e’tiborini qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oziq-ovqat yetkazib beruvchi yosh kuryer o‘zining tezkorligi va mas’uliyatli harakatlari tufayli bir ayolning hayotini saqlab qoldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 12 avgust kuni Leshan shahrida xizmat vaqtida yurgan Chjan ismli talaba yo‘l bo‘ylab ketayotganda, qonga yozilgan “110 625” raqamlari tushirilgan oq yostiqni ko‘rib qoldi.
Bu holatdan shubhalangan u darhol politsiyaga murojaat qildi. Yostiqda ko‘rsatilgan raqamlar aniq manzilga ishora qilgani ma’lum bo‘ldi.
“625” belgisi xona raqami va qavatni bildirganligi sababli huquq-tartibot organlari voqea joyiga yuborildi. Politsiya eshikni buzib kirgach, ayolning 30 soatdan beri yotoqxonada qulflanib qolganini aniqladi.
Ma’lum bo‘lishicha, Chjou ismli ayol uyni tozalayotganda shamol eshikni yopib yuborgan, biroq buzilgan qulf tufayli ichkaridan chiqib ketolmagan. Telefoni mehmonxona zalida qolgani uchun yordam chaqirish imkoniyati bo‘lmagan.
Ayol eshikni tepish, taqillatish va derazadan qizil kiyim osish kabi yordam so‘rash usullarini sinab ko‘rgan, ammo bularning hech biri samara bermagan. Oxir-oqibat u barmog‘ini tishlab, qon bilan yostiqqa “110 625” raqamlarini yozib, uni derazadan tashqariga otgan.
Politsiya eshikni buzib kirganda, Chjou o‘zini oilasi yonida kabi his qilganini aytdi. U minnatdorchilik sifatida Chjanga 1000 yuan taklif qilgan, ammo yosh kuryer buni rad etgan.
Chjan: “Men hali talaba bo‘lib qolaman, bu oddiy yaxshilik edi. Har kim politsiyaga qo‘ng‘iroq qilgan bo‘lardi”, dedi.
Hodisadan so‘ng Chjan ishlaydigan Meituan kompaniyasi unga “Pionyer Rider” faxriy unvonini berib, 2000 yuan mukofot bilan taqdirladi. Mazkur voqea jamiyatdagi mehr-oqibat va insonparvarlikning yorqin namunasi sifatida yodda qoladi.

Молодая курьерша спасла жизнь, получила награду
Случай, произошедший в провинции Сычуань в Китае, привлек широкое внимание общественности. Об этом сообщил Zamin.uz.
Молодой курьер по доставке еды благодаря своей оперативности и ответственным действиям спас жизнь женщины. По данным, 12 августа в городе Лэшань студент по имени Чжан, находясь на службе, заметил по дороге белую подушку с надписью кровью «110 625».
Заподозрив неладное, он сразу обратился в полицию. Выяснилось, что указанные на подушке цифры указывают на конкретный адрес.
Поскольку «625» означало номер комнаты и этаж, правоохранительные органы были направлены на место происшествия. Проломив дверь, полиция обнаружила, что женщина была заперта в гостиничном номере уже 30 часов.
Как выяснилось, женщина по имени Чжоу, убирая дом, случайно захлопнула дверь ветром, но из-за сломанного замка не смогла выйти. Телефон остался в холле гостиницы, поэтому она не могла вызвать помощь.
Женщина пыталась привлечь внимание, стуча по двери, хлопая и вывесив красную одежду на окно, но ничего не помогло. В конце концов она укусила палец, кровью написала на подушке «110 625» и выбросила её из окна.
Когда полиция взломала дверь, Чжоу сказала, что почувствовала себя, как будто была рядом с семьёй. В знак благодарности она предложила Чжану 1000 юаней, но молодой курьер отказался.
Чжан: «Я всё ещё студент, это было просто доброе дело. Любой бы позвонил в полицию», — сказал он.
После происшествия компания Meituan, где работает Чжан, присвоила ему почётное звание «Пионерский курьер» и наградила премией в 2000 юаней. Этот случай останется ярким примером сострадания и гуманности в обществе.