Hindistonning Uttar-Pradesh shtati Greater Noida shahrida juda og‘ir va huquqiy jihatdan ham qabul qilib bo‘lmas voqea sodir bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
28 yoshli Nikki Payla ismli ayol o‘z eridan tiriklayin yoqib yuborildi. Bu fojia 21-avgust kuni yuz berdi va voqea guvohi bo‘lgan uning 6 yoshli o‘g‘li ham bor edi.
Asosiy sabab sifatida er tomonidan qimmatbaho sovg‘alar doimiy ravishda talab qilinishi ko‘rsatilmoqda. Nikki Payla va uning oilasi 2016-yildan buyon zo‘ravonlikka duchor bo‘lib kelgan.
Oila a’zolarining aytishicha, Payla va uning opasi Bhati oilasiga turli qimmatbaho sovg‘alar, jumladan “Scorpio” avtomobili, Royal Enfield mototsikli va tilla taqinchoqlar berib kelishgan. Afsuski, Hindistonda har yili minglab ayollar erlari va ularning oilalari tomonidan zo‘ravonlikka uchraydi, ularning ko‘pchiligi o‘z hayotini yo‘qotadi.
Ko‘plab holatlar esa rasmiy organlarga yetib bormaydi. Sud-tergov jarayonida er Vipin Bhati aybini tan olmadi va o‘zini aybsiz deb bildirdi.
Politsiya esa uning onasini Nikkiga nisbatan jismoniy va ruhiy zo‘ravonlik qilganlikda aybladi va hibsga oldi. Tergov davomida Vipinning otasi Satya Vir va ukasi Rohit Bhati ham qo‘lga olindi.
Politsiya ma’lumotiga ko‘ra, ayol qattiq yonuvchi modda bilan yoqib yuborilgan. U Dehlidagi Safdarjung shifoxonasiga og‘ir kuyish jarohatlari bilan yotqizilgan, ammo uzoq davolanishdan keyin vafot etgan.
Marhumning opasi Kanchan voqea tafsilotlarini ijtimoiy tarmoqlarda tarqatib, tergovga yordam bergan. Politsiya xodimi Dharmendra Shukla aytishicha, opasi ariza bilan murojaat qilgan va kuyov hamda uning oilasi jinoiy javobgarlikka tortilishi uchun ish ochilgan.
Ushbu fojia nafaqat mahalliy darajada, balki jamiyat uchun ham katta ahamiyatga ega. Jamiyat yoshlarini axloqiy qadriyatlarni hurmat qilishga, zo‘ravonlikka qarshi turishga chaqiradi hamda bunday holatlarning oldini olish uchun ijtimoiy yordam va madaniyatni oshirish zarurligini ta’kidlaydi.

В Уттар-Прадеш женщину заживо сожгли мужем
В индийском штате Уттар-Прадеш, в городе Грейтэр-Ноида, произошёл очень тяжёлый и юридически неприемлемый инцидент. Об этом сообщает Zamin.uz.
28-летняя женщина по имени Никки Пайла была сожжена заживо своим мужем. Трагедия произошла 21 августа, и свидетелем события был её 6-летний сын.
Основной причиной называют постоянные требования мужа дорогих подарков. Никки Пайла и её семья подвергались насилию с 2016 года.
По словам членов семьи, Пайла и её сестра Бхати регулярно дарили семье мужа различные дорогие подарки, включая автомобиль «Scorpio», мотоцикл Royal Enfield и золотые украшения. К сожалению, в Индии ежегодно тысячи женщин подвергаются насилию со стороны мужей и их семей, многие из них теряют жизнь.
Многие случаи не доходят до официальных органов. В ходе судебного разбирательства муж Випин Бхати не признал свою вину и заявил о своей невиновности.
Полиция обвинила его мать в физическом и психологическом насилии в отношении Никки и задержала её. В ходе расследования были также задержаны отец Випина Сатья Вир и его брат Рохит Бхати.
По данным полиции, женщина была облита легко воспламеняющейся жидкостью и подожжена. Она была госпитализирована в больницу Сафдарджунг в Дели с тяжёлыми ожогами, но после длительного лечения скончалась.
Сестра погибшей Канчан распространила детали происшествия в социальных сетях и помогала следствию. По словам полицейского Дхармендры Шуклы, сестра подала заявление, и было возбуждено дело для привлечения зятя и его семьи к уголовной ответственности.
Эта трагедия имеет большое значение не только на местном уровне, но и для общества в целом. Общество призывает молодёжь уважать моральные ценности, противостоять насилию и подчёркивает необходимость социальной поддержки и повышения культурного уровня для предотвращения подобных случаев.