Daniya bosh vaziri Mette Frederiksen 24 avgust kuni Kopengagenda o‘tgan norozilik namoyishlari doirasida Falastinni tan olish borasidagi pozitsiyasini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, agar Falastin demokratik davlatga aylansa, Daniya uni rasmiy davlat sifatida tan olishga tayyor. Frederiksenning so‘zlariga ko‘ra, Daniya Falastinni davlat sifatida tan olishga qarshi emas, ammo bu davlatning demokratik tamoyillar asosida faoliyat yuritishiga ishonch hosil qilishi zarur.
Kopengagenda o‘tkazilgan namoyishlarda 10 mingdan ortiq odam G‘azo sektoridagi urushni to‘xtatishga chaqirdi. Ushbu namoyishlar nafaqat Falastinning xalqaro obro‘sini oshirishga, balki tinchlik va demokratik jarayonlarga e’tibor qaratishga qaratilgan muhim voqea bo‘ldi.
Falastin davlatini tan olish borasida boshqa davlatlar ham faol ish olib bormoqda. Fransiya, Buyuk Britaniya va Kanada kabi G7 mamlakatlari Falastinni davlat sifatida tan olishni e’lon qilgan.
Bu masala sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasida muhokama qilinadi. Hozirga qadar 147 mamlakat, jumladan O‘zbekiston ham Falastinni davlat sifatida tan olgan.
Biroq, 2024 yilda Qo‘shma Shtatlar Falastinning BMTga to‘liq a’zoligiga veto qo‘ygan. Keyingi yillarda Irlandiya, Norvegiya, Ispaniya va Armaniston kabi mamlakatlar ham Falastinni rasmiy davlat sifatida tan olishgan.
Falastinning xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlash uchun demokratiya, tinchlik va inson huquqlariga asoslangan davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik va muvozanat muhim ahamiyatga ega. Shunday qilib, xalqaro hamjamiyat Falastinning mustaqil va demokratik davlat sifatida rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga intilmoqda.

Дания признает Палестину демократическим государством
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен 24 августа в Копенгагене в ходе прошедших протестных акций заявила о своей позиции по признанию Палестины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, если Палестина станет демократическим государством, Дания готова признать её официальным государством. По словам Фредериксен, Дания не против признания Палестины как государства, однако необходимо убедиться, что это государство действует на основе демократических принципов.
На протестах, прошедших в Копенгагене, более 10 тысяч человек призвали к прекращению войны в секторе Газа. Эти акции стали важным событием не только для повышения международного авторитета Палестины, но и для привлечения внимания к мирным и демократическим процессам.
Другие страны также активно работают над признанием государства Палестина. Страны G7, такие как Франция, Великобритания и Канада, объявили о признании Палестины как государства.
Этот вопрос будет обсуждаться в сентябре на Генеральной Ассамблее ООН. На данный момент 147 стран, включая Узбекистан, признали Палестину как государство.
Однако в 2024 году Соединённые Штаты наложили вето на полноправное членство Палестины в ООН. В последние годы такие страны, как Ирландия, Норвегия, Испания и Армения, также признали Палестину официальным государством.
Для укрепления международного положения Палестины важны сотрудничество и баланс между государствами, основанными на демократии, мире и правах человека. Таким образом, международное сообщество стремится поддержать развитие Палестины как независимого и демократического государства.