Xitoy dengiz flotini tez rivojlantirmoqda
So‘nggi yillarda Xitoy kemasozlik sanoatini jadal rivojlantirib, dunyodagi eng yirik harbiy flotlardan biriga aylanishga erishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda Xitoyda 234 ta jangovar kema mavjud bo‘lib, bu raqam AQSh dengiz flotidan ham katta hisoblanadi. Mutaxassislarning fikricha, Xitoyning kemasozlik imkoniyatlari AQShnikidan ancha yuqori.
Shuning uchun Xitoy qisqa vaqt ichida ko‘plab yangi kemalarni qurib, dengizdagi kuchini sezilarli darajada oshirmoqda. Biroq, texnik jihatdan AQSh hali ham ustunlikka ega.
Amerika flotida ko‘plab yirik aviatsiya tashuvchi kemalar va zamonaviy suv osti kemalari mavjud. Xitoyda esa hozircha faqat ikki dona samolyot tashuvchi kema bor.
Shu bilan birga, Xitoy o‘z qudratini tez kengaytirmoqda. Janubiy Xitoy dengizida yangi harbiy bazalar barpo etilmoqda, suv osti dronlari va raketa tizimlari sinovdan o‘tkazilmoqda.
Bu holat mintaqadagi kuchlar muvozanatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Pekin rahbariyati flotni kuchaytirishni milliy xavfsizlik nuqtai nazaridan asoslaydi.

Китай быстро развивает свой морской флот
В последние годы Китай стремительно развивает судостроительную промышленность и достиг статуса одного из крупнейших военных флотов в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время в Китае насчитывается 234 боевых корабля, что больше, чем у ВМС США. По мнению экспертов, возможности Китая в судостроении значительно превосходят американские.
Поэтому Китай за короткое время построил множество новых кораблей и значительно усилил свою морскую мощь. Однако технически США по-прежнему сохраняют преимущество.
Американский флот располагает множеством крупных авианосцев и современных подводных лодок. В Китае же пока всего два авианосца.
Вместе с тем Китай быстро расширяет свою мощь. В Южно-Китайском море создаются новые военные базы, проходят испытания подводные дроны и ракетные системы.
Эта ситуация может повлиять на баланс сил в регионе. Руководство Пекина обосновывает усиление флота с точки зрения национальной безопасности.
Президент Си Цзиньпин подчеркивает, что Китай теперь не уязвим перед иностранной агрессией. Это важная часть политики, направленной на укрепление стратегической позиции страны на море.