Buyuk Britaniya 50 kun ichida Ukrainaga rekord darajada 60 mingdan ortiq snaryad hamda 2500 ta zamonaviy uchuvchisiz qurilmalar yetkazib berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Buyuk Britaniya Mudofaa vaziri Jon Xili parlamentda ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainaga yordam ko‘rsatish uchun tashkil etilgan “50 kunlik maxsus kampaniya” iyul oyida rasmiy ravishda boshlandi.
Harbiy qo‘llab-quvvatlash doirasida deyarli 5 million turli o‘q-dorilar, 60 mingga yaqin artilleriya snaryadlari, turli raketa va snaryadlar, shuningdek 2500 ta zamonaviy uchuvchisiz tizimlar yetkazib berildi. Bundan tashqari, 30 ta maxsus harbiy avtomobil, muhandislik jihozlari hamda 200 ta elektron urush va havo hujumidan mudofaa tizimlari Ukraina harbiylariga topshirildi.
Jon Xili ushbu yordamning strategik ahamiyatini alohida ta’kidlab, bu qadam Ukraina harbiylari uchun muhim taktik imkoniyatlar yaratganini, frontdagi samaradorlikni sezilarli darajada oshirganini bildirdi. Buyuk Britaniya Ukraina bilan barqaror strategik sheriklikni mustahkamlashga va mamlakat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan ko‘magini davom ettirish niyatida ekanligini ochiq ma’lum qildi.
Mazkur yordam Yevropa va xalqaro hamjamiyatda Ukrainaga nisbatan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlovning yana bir ko‘rinishi hisoblanadi. Zamonaviy qurol va texnikalar yordamida Ukraina harbiylari frontda strategik ustunlikni saqlab qolishga imkon topmoqda.

Великобритания оказала значительную военную помощь Украине
Великобритания за 50 дней поставила Украине рекордное количество — более 60 тысяч снарядов и 2500 современных беспилотных устройств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр обороны Великобритании Джон Хили в парламенте. По его словам, «специальная 50-дневная кампания», организованная для оказания помощи Украине, официально началась в июле.
В рамках военной поддержки было поставлено почти 5 миллионов различных боеприпасов, около 60 тысяч артиллерийских снарядов, различные ракеты и снаряды, а также 2500 современных беспилотных систем. Кроме того, украинским военным передали 30 специальных военных автомобилей, инженерное оборудование, а также 200 систем радиоэлектронной борьбы и противовоздушной обороны.
Джон Хили особо подчеркнул стратегическое значение этой помощи, отметив, что этот шаг создал важные тактические возможности для украинских военных и значительно повысил эффективность на фронте. Великобритания открыто заявила о намерении продолжать поддержку, направленную на укрепление устойчивого стратегического партнерства с Украиной и обеспечение безопасности страны.
Эта помощь является еще одним проявлением поддержки Украины со стороны Европы и международного сообщества. Благодаря современному оружию и технике украинские военные получают возможность сохранять стратегическое преимущество на фронте.