Putin va Si Pekinda strategik hamkorlikni mustahkamladi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Xitoy rahbari Si Szinpin Pekinda uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni muhokama qildilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Putin aloqalar mislsiz darajaga yetganini ta’kidlagan bo‘lsa, Si Xitoy va Rossiya hamkorligi xalqaro o‘zgarishlarga bardosh berayotganini bildirdi. Uchrashuv Xitoyda o‘tkaziladigan yirik harbiy parad arafasida bo‘lib o‘tdi.
Ushbu parad Ikkinchi jahon urushi tugaganidan keyin Yaponiyaning taslim bo‘lganining 80 yilligi munosabati bilan tashkil etilmoqda. Paradga Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In ham taklif etilgan.
Ikki yetakchi G‘arb davlatlarini tanqid qildi. Si ba’zi mamlakatlarning zo‘ravonligini qoraladi, Putin esa Rossiyaning Ukrainadagi harakatlarini oqlab, mojaro uchun G‘arbni aybladi.
Shu bilan birga, Pekin Moskva bilan neytral pozitsiyada qolmoqda. AQSh va uning ittifoqchilari Xitoyni Rossiyaga yordam berishda ayblashiga qaramay, Pekin buni inkor qilmoqda.
Uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilganligi ta’kidlandi. Bu voqea xalqaro siyosatda muhim ahamiyat kasb etadi va mintaqaviy barqarorlikka ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Путин и Си укрепили стратегическое партнерство в Пекине
Президент России Владимир Путин и лидер Китая Си Цзиньпин встретились в Пекине и обсудили отношения между двумя странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Путин отметил, что связи достигли беспрецедентного уровня, в то время как Си заявил, что сотрудничество между Китаем и Россией выдерживает международные изменения. Встреча состоялась накануне крупного военного парада в Китае.
Этот парад организован в честь 80-летия капитуляции Японии после окончания Второй мировой войны. На парад также приглашён лидер Северной Кореи Ким Чен Ын.
Оба лидера критиковали западные страны. Си осудил насилие некоторых государств, а Путин оправдал действия России в Украине, обвиняя Запад в конфликте.
В то же время Пекин сохраняет нейтральную позицию по отношению к Москве. Несмотря на обвинения США и их союзников в помощи Китаю России, Пекин это отрицает.
Отмечено, что встреча была направлена на дальнейшее укрепление стратегического партнерства между двумя странами. Это событие имеет важное значение в международной политике и может повлиять на региональную стабильность.