1985-yilda Titanik qidiruvi maxfiy harbiy operatsiya edi
1985-yilda Atlantika okeanida “Titanik” laynerini qidirish jarayoni AQSh dengiz floti tomonidan amalga oshirilgan o‘ta maxfiy va strategik operatsiyani yashirish uchun niqob vazifasini o‘tagan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda CNN telekanaliga mashhur okeanshunos Robert Ballard ma’lum qildi. U ta’kidlaganidek, ko‘pchilik o‘sha paytda “Titanik”ni qidirishni oddiy ilmiy ekspeditsiya deb hisoblagan, ammo aslida bu harbiy-dengiz kuchlari razvedkasi tomonidan amalga oshirilgan maxfiy harbiy amaliyot bo‘lgan.
Operatsiyaning maqsadi Sovet Ittifoqining suvosti kemalarini topish bo‘lgan. Ballard “Titanik” kashfining 40 yilligi munosabati bilan bu maxfiy operatsiyaning tafsilotlarini ochiq bildirdi.
Uning asosiy vazifasi Atlantika okeanida cho‘kib ketgan AQShning “Thresher” va “Scorpion” yadroviy suvosti kemalarini aniqlash bo‘lgan. Bu maqsad uchun Ballard maxsus ishlab chiqilgan “Argo” nomli robotik qidiruv vositasidan foydalangan.
Ushbu texnologiya yordamida u kemaga masofadan videoni uzatish imkoniyatini yaratgan. Ballard AQSh harbiy-dengiz kuchlarini ekspeditsiyaga zarur vaqt va resurslarni ajratishga ishontirgan.
Shu bilan birga, ko‘p yillik puxta rejalashtirishlarga qaramay, “Titanik”ni topishda aniq tasavvurga ega bo‘lmagan. Bunga qidiruv uchun ajratilgan vaqtning cheklanganligi hamda fransuz muhandislari boshchiligidagi jamoa tomonidan ishlatilgan ilg‘or kema sonar tizimining mavjudligi sabab bo‘lgan.
Bu texnologiya laynerning cho‘kish joyini tezroq aniqlashga yordam berishi kutilgan, ammo vaqt va imkoniyatlarning cheklanganligi muvaffaqiyatga to‘liq kafolat bermagan. Ballard shuningdek, “Scorpion” suvosti kemasining qoldiqlarini o‘rganish “Titanik” halokat joyini aniqlashda qimmatli ma’lumotlar berganini aytgan.
Katta layner cho‘kib ketgach, u uzun vayronalar zanjirini qoldirgan. Ilgari bular bir joyda yig‘ilgani taxmin qilingan bo‘lsa-da, Ballardning so‘zlariga ko‘ra, og‘irroq obyektlar te tubiga cho‘kkan, yengilroq qismi esa sekinroq cho‘kkan.

1985 году поиски Титаника были секретной военной операцией
В 1985 году процесс поиска лайнера «Титаник» в Атлантическом океане служил прикрытием для сверхсекретной и стратегической операции, проведённой ВМС США. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом рассказал известный океанолог Роберт Баллард в интервью телеканалу CNN. По его словам, многие тогда считали поиски «Титаника» обычной научной экспедицией, но на самом деле это была секретная военная операция, проведённая разведкой военно-морских сил.
Целью операции было обнаружение подводных лодок Советского Союза. Баллард раскрыл детали этой секретной операции в честь 40-летия открытия «Титаника».
Его основной задачей было обнаружение затонувших в Атлантическом океане американских ядерных подводных лодок «Thresher» и «Scorpion». Для этой цели Баллард использовал специально разработанное роботизированное поисковое устройство под названием «Argo».
С помощью этой технологии он создал возможность передачи видео с дистанции на корабль. Баллард убедил военно-морские силы США выделить экспедиции необходимое время и ресурсы.
Однако, несмотря на многолетнее тщательное планирование, у него не было чёткого представления о поиске «Титаника». Это было связано с ограниченным временем, выделенным на поиски, а также с наличием передовой системы корабельного сонара, используемой командой под руководством французских инженеров.
Ожидалось, что эта технология поможет быстрее определить место крушения лайнера, но ограничения по времени и возможностям не гарантировали полного успеха. Баллард также отметил, что изучение остатков подводной лодки «Scorpion» предоставило ценные данные для определения места гибели «Титаника».
После крушения большого лайнера он оставил длинную цепь обломков. Ранее предполагалось, что они собраны в одном месте, но, по словам Балларда, более тяжёлые объекты опустились на дно, а более лёгкие части затонули медленнее.