Xitoy armiyasi Ikkinchi jahon urushi tugaganligi va Yaponiya taslim bo‘lganining 80 yilligi munosabati bilan o‘tkazilgan harbiy paradda DF-5C strategik yadroviy qit’alararo raketasini taqdim etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu raketa butun dunyoni qamrab oladigan yo‘q qilish radiusiga ega bo‘lib, uning mavjudligi Xitoyning harbiy salohiyatini yanada mustahkamlaydi. Shuningdek, paradda yangi og‘ir torpedalar va suv osti minalari ham namoyish etildi.
Bu qurilmalar dengizdagi harbiy imkoniyatlarni oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, paradda to‘rt turdagi yangi avlod radar tizimlariga ega havo hujumidan mudofaa kuchlari kolonnasi ham ishtirok etdi.
Ushbu radarlar harbiy ob’ektlarni yuqori aniqlikda aniqlash va himoya qilish imkonini beradi. Paradda ko‘rsatilgan qurollar va texnologiyalar Xitoyning mudofaa sohasidagi ilg‘or yutuqlaridan dalolat beradi va mamlakatning strategik qudratini oshirishga qaratilgan.

Китай представил новую стратегическую ракету общественности
Армия Китая представила стратегическую ядерную межконтинентальную ракету DF-5C на военном параде, посвящённом 80-летию окончания Второй мировой войны и капитуляции Японии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ракета обладает радиусом уничтожения, охватывающим весь мир, и её наличие ещё больше укрепляет военный потенциал Китая. Также на параде были продемонстрированы новые тяжёлые торпеды и подводные мины.
Эти устройства служат для повышения военных возможностей на море. Кроме того, в параде участвовала колонна сил противовоздушной обороны с четырьмя типами новых радарных систем нового поколения.
Эти радары позволяют с высокой точностью обнаруживать и защищать военные объекты. Оружие и технологии, показанные на параде, свидетельствуют о передовых достижениях Китая в области обороны и направлены на повышение стратегической мощи страны.