Olmaotada 13 tonna kokain musodara qilindi
Milliy xavfsizlik qo‘mitasi 13 tonnadan ortiq kokainni musodara qildi. Bu Qozog‘istonda ilgari hech qachon aniqlanmagan eng katta miqdordagi narkotik modda hisoblanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur giyohvandlik vositasi mamlakat hududi orqali boshqa davlatlarga tranzit sifatida olib o‘tilishi rejalashtirilgan edi. Maxsus xizmatlarning tezkor harakatlari natijasida yetkazib berish yo‘li darhol to‘xtatildi.
Tadbir doirasida xalqaro narkotik biznesini tashkil etishda gumon qilingan ikki chet el fuqarosi qo‘lga olindi. Ular hozirda qamoqda bo‘lib, keyingi tergov jarayonini kutmoqda.
Ushbu amaliyot transmilliy jinoyatchilikka qarshi kurashda muhim yutuq sifatida baholanmoqda. Bu holat mintaqa xavfsizligini ta’minlashda davlat organlarining qat’iy va tezkor harakat qilishga tayyorligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Алматы изъято 13 тонн кокаина
Комитет национальной безопасности изъял более 13 тонн кокаина. Это крупнейшее количество наркотиков, когда-либо обнаруженное в Казахстане.
По данным, данное наркотическое средство планировалось перевозиться транзитом через территорию страны в другие государства. Благодаря оперативным действиям спецслужб путь поставки был немедленно прерван.
В рамках мероприятия были задержаны два иностранца, подозреваемых в организации международного наркобизнеса. В настоящее время они находятся под стражей и ожидают дальнейшего следствия.
Эта операция оценивается как важное достижение в борьбе с транснациональной преступностью. Случай вновь продемонстрировал готовность государственных органов к решительным и оперативным действиям для обеспечения безопасности региона.