Germaniya hukumati Parijda bo‘lib o‘tadigan «Ko‘ngillilar koalitsiyasi» yig‘ilishida Ukraina xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yangi takliflarini taqdim etishga tayyorlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Der Spiegel haftalik nashri va AFP axborot agentligi xabarlariga ko‘ra, Germaniya kansleri Fridrix Mers videokonferensiya orqali yig‘ilishda ishtirok etib, urushdan keyingi davrda Ukraina xavfsizligini mustahkamlash bo‘yicha rejani muhokama qiladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, asosiy e’tibor Ukrainaning havo mudofaasini va hujumkor harbiy salohiyatini kuchaytirishga qaratiladi.
Shuningdek, Mersning takliflar paketida Bundesver askarlarini Ukraina hududiga joylashtirish rejalari mavjud emasligi ta’kidlangan. Berlindagi manbalar Germaniyaning Ukraina xavfsizligiga ko‘mak ko‘rsatish uchun bir qator shartlar bajarilishi zarurligini bildiradi.
Jumladan, AQSh va Rossiyaning muzokaralarga tayyorligi, Germaniya hukumatidagi koalitsiya a’zolari o‘rtasida kelishuvga erishish hamda Bundestag tomonidan qo‘llab-quvvatlanish muhim hisoblanadi. Der Spiegelning yozishicha, Germaniya hukumati tinchlik kelishuvi imzolangach, Bundesverning Ukraina xavfsizligidagi ishtirokini cheklashni maqsad qilgan.
Bu orqali Berlin o‘z zimmasiga ortiqcha majburiyatlar olishdan saqlanishni ko‘zlamoqda. Shunday qilib, Parijdagi yig‘ilishda Germaniyaning takliflari Kiyev xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha muhim masalalardan biriga aylanadi.

Германия предлагает Украине новые меры безопасности
Правительство Германии готовится представить новые предложения по обеспечению безопасности Украины на встрече «Коалиции добровольцев», которая пройдет в Париже. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным еженедельника Der Spiegel и информационного агентства AFP, канцлер Германии Фридрих Мерс примет участие во встрече посредством видеоконференции и обсудит план укрепления безопасности Украины в послевоенный период. Согласно информации, основное внимание будет уделено усилению противовоздушной обороны Украины и ее наступательного военного потенциала.
Также подчеркивается, что в пакете предложений Мерса отсутствуют планы по размещению солдат Бундесвера на территории Украины. Источники в Берлине отмечают, что для оказания помощи безопасности Украины необходимо выполнение ряда условий.
В частности, важны готовность США и России к переговорам, достижение согласия среди членов коалиции в правительстве Германии, а также поддержка со стороны Бундестага. По словам Der Spiegel, правительство Германии намерено ограничить участие Бундесвера в обеспечении безопасности Украины после подписания мирного соглашения.
Таким образом, Берлин стремится избежать взятия на себя чрезмерных обязательств. В результате предложения Германии на встрече в Париже станут одним из ключевых вопросов обеспечения безопасности Киева.