O‘zbekistonliklar Koreyaga sayohatni 52 foiz oshirdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvaridan iyuligacha bo‘lgan davrda 18 ming 600 dan ortiq o‘zbekistonliklar Koreya Respublikasiga safar qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6 ming 400 nafarga yoki taxminan 52 foizga ko‘pdir. Safarlarning asosiy maqsadi turizm bo‘lib, bu yilning yetti oyida safarlar quyidagi yo‘nalishlarda amalga oshirilgan: sayohat maqsadida 12 ming 836 nafar, qarindoshlar bilan ko‘rishish uchun 3 ming 734 nafar, o‘qish maqsadida 1 ming 789 nafar, xizmat safari uchun 224 nafar va davolanish uchun 33 nafar shaxs Koreyaga borgan.
Ushbu ma’lumotlardan ko‘rinib turibdiki, Koreya Respublikasiga bo‘lgan qiziqish yil sayin oshib bormoqda. Bu esa mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy va ijtimoiy aloqalarning yanada rivojlanishidan dalolat beradi.
Safarlarning ko‘payishi sayohat, ta’lim, ish va sog‘liqni saqlash sohalaridagi imkoniyatlarning kengayishini ko‘rsatadi. Shuningdek, bu tendensiya O‘zbekiston fuqarolarining xorijda tajriba orttirish va yangi imkoniyatlardan foydalanishga intilishini ham ifodalaydi.

Узбекистанцы увеличили поездки в Корею на 52%
По данным Национального статистического комитета, с января по июль 2025 года более 18 600 узбекистанцев совершили поездки в Республику Корея. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 6 400 человек, или примерно на 52%, больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Основной целью поездок был туризм, и за семь месяцев этого года поездки осуществлялись по следующим направлениям: 12 836 человек — с туристической целью, 3 734 — для встречи с родственниками, 1 789 — с целью обучения, 224 — по служебным делам и 33 — для лечения.
Из этих данных видно, что интерес к Республике Корея с каждым годом растет. Это свидетельствует о дальнейшем развитии культурных и социальных связей между странами.
Увеличение числа поездок отражает расширение возможностей в сферах туризма, образования, работы и здравоохранения. Кроме того, эта тенденция выражает стремление граждан Узбекистана приобретать опыт за рубежом и использовать новые возможности.