Isroilga G‘azodan ikki raketa uchirildi
Isroil armiyasi G‘azo sektoridan yo‘llangan yangi raketalarga oid rasmiy bayonot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 2025 yil 6 sentyabr kuni G‘azodan Isroil hududi tomon ikki raketa uchirilgan. Ulardan biri Isroilning havo mudofaa tizimi tomonidan muvaffaqiyatli ravishda yo‘q qilingan, ikkinchisi esa aholi yashamaydigan ochiq hududga qulagan.
Isroil Mudofaa kuchlari (IDF) ma’lumotlariga ko‘ra, bu voqea G‘azo sektorining markazidan otilgan raketalar sababli Netivot shahri va uning atrofida havo hujumi sirenalarining yangraganidan keyin sodir bo‘lgan. Telegramda tarqatilgan bayonotda birinchi raketa Iron Dome tizimi yordamida yo‘ldayoq yo‘q qilinganligi, ikkinchi raketaning esa aholi yashamaydigan hududga tushgani qayd etilgan.
Mazkur voqea Isroil va Falastin o‘rtasidagi uzoq yillik ziddiyat fonida yuz bermoqda. Eslatib o‘tamiz, 2023 yil 7 oktyabr kuni XAMAS harakati tomonidan Isroilga qarshi keng ko‘lamli raketa hujumi amalga oshirilgan edi.
O‘sha paytda minglab raketalar uchirilgan, jangarilar chegarani kesib o‘tib, harbiylar va tinch aholi ustidan qurolli hujum qilgan. Ushbu hujum natijasida Isroil tomonida taxminan 1200 kishi halok bo‘lgan, 200 dan ortiq odam garovga olingan.
Shundan keyin Isroilning G‘azoga qarshi javob amaliyotlari to‘xtamadi. Harbiy harakatlar davomida Isroil tomonidan amalga oshirilgan havo zarbalari G‘azoda katta yo‘qotishlarga olib kelmoqda.
G‘azo sektoridagi rasmiy idoralar ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yil 7 oktyabrdan buyon qurbonlar soni 64 mingdan oshgan bo‘lib, ularning ko‘pchiligi ayollar va bolalardan iborat. Bu mojaro mintaqada tinchlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda.

В Израиль из Газы было выпущено две ракеты
Армия Израиля сделала официальное заявление о новых ракетах, запущенных из сектора Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что 6 сентября 2025 года из Газы в сторону территории Израиля было выпущено две ракеты. Одна из них была успешно уничтожена системой противовоздушной обороны Израиля, вторая упала в незаселённой открытой местности.
По данным Сил обороны Израиля (IDF), это произошло после того, как в городе Нетивот и его окрестностях прозвучали сирены воздушной тревоги из-за ракет, выпущенных из центра сектора Газа. В заявлении, распространённом в Telegram, отмечается, что первая ракета была уничтожена системой «Железный купол» в полёте, а вторая упала в незаселённой зоне.
Это событие происходит на фоне многолетнего конфликта между Израилем и Палестиной. Напомним, что 7 октября 2023 года движение ХАМАС осуществило масштабный ракетный обстрел Израиля.
В тот момент было выпущено тысячи ракет, боевики пересекли границу и совершили вооружённое нападение на военных и мирных жителей. В результате этого нападения с израильской стороны погибло около 1200 человек, более 200 человек были взяты в заложники.
После этого ответные операции Израиля против Газы не прекращались. В ходе военных действий воздушные удары Израиля нанесли значительный ущерб сектору Газа.
По данным официальных органов сектора Газа, с 7 октября 2023 года число жертв превысило 64 тысячи, большинство из которых женщины и дети. Этот конфликт представляет серьёзную угрозу миру и стабильности в регионе.