Rossiya 2030-yilgacha qurollanishni kuchaytiradi
Rossiyaning Yevropaga qarshi siyosati va mudofaa salohiyatiga oid yangi tahdidlar yaqin yillarda aniq ko‘zga tashlanishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina Mudofaa vazirligi razvedka boshqarmasi rahbari Kirill Budanovning ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya uzoq yillardan buyon eng katta va keng qamrovli qayta qurollanish dasturini amalga oshirmoqda. Ushbu jarayonning tezlashtirish bosqichi 2030-yilgacha uzaytirilgan.
Bu haqda u Apostrof telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qilgan. Budanovning ta’kidlashicha, hozirda Yevropa mamlakatlari uchun bunday tahdid ochiq ko‘rinishda bo‘lmasa-da, bu prognoz Rossiyaning strategik rejalariga asoslangan.
U so‘zlaricha, Rossiya rejalashtirish va tayyorgarlik ishlarini davom ettirmoqda. Bu jarayon tizimli ravishda olib borilmoqda va uzoq muddatli strategiyani o‘z ichiga oladi.
Bosh razvedka boshqarmasi rahbari shuningdek, Yevropa tomonining bu tahdiddan xabardor ekanligini bildirgan. Uning fikricha, Yevropa mamlakatlari hozircha Rossiyaning rejalari haqida ogoh, ammo ularning javobi vaqt o‘tishi bilan aniq bo‘ladi.
Bu esa mintaqaviy va xalqaro siyosiy vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Budanov ta’kidlaganidek, hozirda Rossiyada keng ko‘lamli qurollarni ishlab chiqish dasturi ishlab chiqilmoqda.
Ushbu dastur Rossiya Federatsiyasini 2037-yilgacha qayta qurollantirishni nazarda tutadi. Tezlashtirish bosqichi 2030-yilgacha belgilangan.
Bu dastur 1980-yillardan beri amalga oshirilayotgan eng yirik va muhim loyihalardan biridir. Hozirgi kunda u faqat Mudofaa vazirligi byudjetiga emas, balki butun Rossiya Federatsiyasining zamonaviy qurollanish strategiyasiga bog‘liq.
Budanov ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu dastur uchun taxminan 1,2 trillion dollar mablag‘ ajratilmoqda. Bu nafaqat katta iqtisodiy resurslarni, balki strategik va harbiy salohiyatni ham talab qiladi.
Shu bilan birga, Rossiyaning zamonaviy qurollanish va qayta qurollanish borasidagi maqsadlari va rejalarini ochiq ko‘rsatadi.

Россия усилит вооружение к 2030 году
Новая угроза, связанная с политикой России в отношении Европы и её оборонным потенциалом, может стать очевидной в ближайшие годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Кирилла Буданова, начальника разведывательного управления Министерства обороны Украины, Россия уже много лет реализует крупнейшую и наиболее масштабную программу перевооружения. Этап ускорения этого процесса продлён до 2030 года.
Об этом он сообщил в интервью телеканалу Apostrof. По словам Буданова, хотя сейчас такая угроза для европейских стран не видна открыто, этот прогноз основан на стратегических планах России.
Он отметил, что Россия продолжает планирование и подготовительные работы. Этот процесс ведётся системно и включает долгосрочную стратегию.
Начальник Главного разведывательного управления также заявил, что европейская сторона осведомлена об этой угрозе. По его мнению, европейские страны пока осведомлены о планах России, но их реакция станет ясна со временем.
Это может существенно повлиять на региональную и международную политическую ситуацию. Как подчеркнул Буданов, в настоящее время в России разрабатывается программа масштабного производства вооружений.
Эта программа предусматривает перевооружение Российской Федерации до 2037 года. Этап ускорения установлен до 2030 года.
Данная программа является одной из крупнейших и важнейших, реализуемых с 1980-х годов. В настоящее время она зависит не только от бюджета Министерства обороны, но и от всей современной стратегии вооружения Российской Федерации.
По данным Буданова, на эту программу выделяется около 1,2 триллиона долларов. Это требует не только больших экономических ресурсов, но и стратегического и военного потенциала.
В то же время она открыто демонстрирует цели и планы России в области современного вооружения и перевооружения.