Arab va islom dunyosi Isroil hujumini muhokama qiladi
Isroilning Qatar poytaxtiga amalga oshirgan havo zarbasi ortidan arab va islom dunyosi yetakchilari favqulodda sammit chaqirishga qaror qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qatar axborot agentligi QNA xabariga ko‘ra, 14 va 15 sentabr kunlari Doha shahrida ushbu sammit bo‘lib o‘tadi. Agentlik manbalari bildirishicha, yig‘ilishning asosiy maqsadi Isroil hujumini atroflicha muhokama qilish hamda unga nisbatan yagona munosabatni shakllantirishdir.
Uchrashuvda mintaqadagi xavfsizlik masalalari, tinchlik yo‘lida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar va hamkorlikda ko‘rilishi mumkin bo‘lgan chora-tadbirlar ko‘rib chiqiladi. Bundan tashqari, sammitda davlat va hukumat rahbarlari tomonidan vaziyatga oid qo‘shma bayonot qabul qilinishi kutilmoqda.
Ushbu yig‘ilish nafaqat Qatar, balki butun arab va islom olami uchun muhim siyosiy voqea hisoblanadi. Sammit mintaqadagi barqarorlik va tinchlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Shuningdek, yig‘ilish ishtirokchilari o‘zaro hamkorlikni kengaytirish va kelgusidagi siyosiy vaziyatni yaxshilashga intiladi.

Арабский и исламский мир обсуждают нападение Израиля
После воздушного удара Израиля по столице Катара лидеры арабского и исламского мира решили созвать экстренный саммит. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации катарского информационного агентства QNA, саммит пройдет 14 и 15 сентября в городе Доха. По словам источников агентства, главной целью встречи является детальное обсуждение нападения Израиля и формирование единой позиции по этому вопросу.
На встрече будут рассмотрены вопросы безопасности в регионе, усилия по достижению мира и возможные совместные меры сотрудничества. Кроме того, ожидается, что на саммите главы государств и правительств примут совместное заявление по ситуации.
Это собрание является важным политическим событием не только для Катара, но и для всего арабского и исламского мира. Саммит рассматривается как важный шаг, направленный на укрепление стабильности и мира в регионе.
Также участники встречи стремятся расширить взаимное сотрудничество и улучшить будущую политическую ситуацию.