Katmanduda Hilton mehmonxonasi isyonchilar tomonidan yoqildi
Nepal poytaxti Katmanduda joylashgan dunyoga mashhur Hilton mehmonxonasi 10 sentyabr kuni isyonchilar tomonidan ataylab yoqib yuborildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy Khabarhub nashrining xabar berishicha, hodisa kechasi sodir bo‘lgan. Yong‘inni o‘chirish ishlari olib borilgan bo‘lsa-da, oldindan rejalashtirilgan hujum sababli binoni saqlab qolish imkoni bo‘lmagan.
Hindistonning ANI axborot agentligi tarqatgan videolarda butunlay yongan va quruq holga kelgan mehmonxona ko‘rsatilgan. Manbalarga ko‘ra, Hilton mehmonxonasi Nepal kongressi hukmron partiyasi rahbarining o‘g‘li bilan bog‘liq degan xabarlar tarqalganidan so‘ng isyonchilar g‘azabga kelgan.
Shu sababli, binoni yoqib yuborish harakati amalga oshirilgan bo‘lishi mumkin. Ushbu voqea Nepalning «Z avlod» isyonlari doirasida yuzaga kelgan yirik yong‘inlardan biridir.
Avvalroq Katmanduda joylashgan hukumat uyi va milliy ramz hisoblangan Singha Durbar saroyi ham yoqib yuborilgan edi. Bu holat mamlakatdagi siyosiy va ijtimoiy beqarorlikning kuchayishini ko‘rsatadi.
Yirik binolarni yoqib yuborish isyonchilarning hukumat va uning vakillariga qarshi noroziligini ifoda etmoqda. Hududdagi vaziyatni barqarorlashtirish uchun tezkor choralar ko‘rilishi zarur.
Hozirda mahalliy hokimiyat va kuch tuzilmalari hodisani o‘rganish va javobgarlarga nisbatan chora ko‘rish ishlari bilan shug‘ullanmoqda.

Hilton в Катманду сожжен повстанцами
Знаменитый во всем мире отель Hilton, расположенный в столице Непала Катманду, был намеренно подожжен повстанцами 10 сентября. Об этом сообщил Zamin.uz.
По информации местного издания Khabarhub, инцидент произошел ночью. Несмотря на проводимые работы по тушению пожара, из-за заранее спланированной атаки сохранить здание не удалось.
В видео, распространенных информационным агентством ANI из Индии, показан полностью сгоревший и высохший отель. По данным источников, повстанцы разгневались после распространения слухов о связи отеля Hilton с сыном лидера правящей партии Непальского конгресса.
По этой причине, возможно, и была предпринята попытка поджога здания. Это событие является одним из крупных пожаров в рамках восстаний «Поколения Z» в Непале.
Ранее также были подожжены правительственный дом и дворец Сингха Дурбар, считающийся национальным символом, расположенные в Катманду. Это свидетельствует об усилении политической и социальной нестабильности в стране.
Поджоги крупных зданий выражают протест повстанцев против правительства и его представителей. Для стабилизации ситуации в регионе необходимо принять оперативные меры.
В настоящее время местные власти и силовые структуры занимаются расследованием инцидента и принимают меры в отношении виновных.