Bu haqda The Independent nashri ma’lumot berdi. Ayol iyul oyida ijtimoiy tarmoqda o‘zini astronavt deb tanishtirgan shaxs bilan tanishgan.
Firibgar ayolga fazoda hujum qilinganini va kislorod uchun pul kerakligini aytib, moliyaviy yordam so‘ragan. Yolg‘izlikda yashovchi ayol unga ishonib, pul yuborgan.
Hokkaydo politsiyasi aholiga ogohlantirish berib, internetda tanishgan shaxs moliyaviy yordam so‘raganida ehtiyotkor bo‘lishni tavsiya qildi. Bu kabi holatlar firibgarlik bo‘lishi mumkinligi, bunday vaziyatda darhol huquq-tartibot organlariga murojaat qilish zarurligi ta’kidlandi.
Yaponiyada aholining katta qismi keksalardan iborat bo‘lib, bu firibgarlar uchun oson maqsad hisoblanadi. Jahon bankining ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat dunyoda eng katta keksalar nisbati bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turadi.
Firibgarlar ko‘pincha qarindoshlar nomidan telefon qilib yoki xabar yuborib pul talab qilish, shuningdek, “romantik firibgarlik” usullaridan foydalanadi. 2024-yilning dastlabki 11 oyida Yaponiyada 3 mingdan ortiq bunday holatlar qayd etildi, bu 2023-yilga nisbatan ikki barobar ko‘pdir.
Umumiy zarar 34,6 milliard yenni tashkil etdi. Mazkur voqea internet orqali tanishuvda ehtiyotkorlik zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Ayniqsa, keksa yoshdagi va yolg‘iz insonlar onlayn munosabatlarda ko‘proq ehtiyotkor bo‘lishlari, shubhali vaziyatlarda moliyaviy ma’lumotlarni oshkor qilmasliklari lozim. Pul yuborishdan oldin har tomonlama tekshirish va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilish muhimdir.
Internetdagi firibgarlarga qarshi ogohlik eng kuchli himoya vositasidir. Ushbu voqea internetdagi munosabatlarning xavflarini ko‘rsatib, ehtiyotkorlik va oqilona qarorlarning ahamiyatini ta’kidlaydi.

В Японии пожилая женщина стала жертвой интернет-мошенничества
80-летняя женщина из города Хоккайдо в Японии, поверив мошеннику, с которым познакомилась в интернете, потеряла около 1 миллиона иен, то есть 6,5 тысячи долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило издание The Independent. Женщина познакомилась в июле в социальной сети с человеком, который представился астронавтом.
Мошенник рассказал женщине, что на него было совершено нападение в космосе и что ему нужны деньги на кислород, попросив финансовую помощь. Женщина, живущая в одиночестве, поверила ему и отправила деньги.
Полиция Хоккайдо предупредила население и рекомендовала быть осторожными, если человек, с которым они познакомились в интернете, просит финансовую помощь. Было подчеркнуто, что такие случаи могут быть мошенничеством, и в таких ситуациях необходимо немедленно обращаться в правоохранительные органы.
В Японии большая часть населения — пожилые люди, что делает их легкой мишенью для мошенников. По данным Всемирного банка, страна занимает второе место в мире по доле пожилого населения.
Мошенники часто звонят или отправляют сообщения от имени родственников с требованием денег, а также используют методы «романтического мошенничества». За первые 11 месяцев 2024 года в Японии было зарегистрировано более 3 тысяч таких случаев, что вдвое больше, чем в 2023 году.
Общий ущерб составил 34,6 миллиарда иен. Этот случай еще раз показал необходимость осторожности при знакомствах в интернете.
Особенно пожилым и одиноким людям следует быть более внимательными в онлайн-отношениях и не раскрывать финансовую информацию в подозрительных ситуациях. Перед отправкой денег важно тщательно проверять информацию и обращаться в правоохранительные органы.
Бдительность против интернет-мошенников — самая надежная защита. Этот случай демонстрирует опасности интернет-отношений и подчеркивает важность осторожности и разумных решений.