AQShda hukumat faoliyati vaqtincha to‘xtashi mumkin
Amerika Qo‘shma Shtatlarida federal hukumatning vaqtincha to‘xtab qolishi ehtimoli mavjudligi haqida ogohlantirish berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Donald Tramp matbuot anjumanida aytishicha, agar Kongressdagi respublikachilar va demokratlar federal byudjetni moliyalashtirish bo‘yicha kelishuvga erisha olmasa, 1-oktyabrdan boshlab hukumat faoliyati vaqtincha to‘xtatilishi mumkin. Trampning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar davom etmoqda, ammo mamlakat hukumatining bir muddat yopilishi ehtimoli ham mavjud.
Bu davrda harbiylar va ijtimoiy xavfsizlik masalalariga alohida e’tibor qaratiladi. Agar hukumat yopilsa, demokratlar ilgari surgan tashabbuslarning moliyalashtirilishi imkonsiz bo‘ladi.
Shu bilan birga, federal dasturlar va ijtimoiy yo‘nalishlardagi qo‘llab-quvvatlashlar ham vaqtincha to‘xtab qolishi mumkin. Prezident, shuningdek, Senatdagi jarayonlarga ham e’tibor qaratdi.
Vaksillar palatasi tomonidan ma’qullangan qonun loyihasi Senatda ham tasdiqlanishi zarur. Hozirda respublikachilar Senatda 53 ovozga ega, ammo hujjat qabul qilinishi uchun kamida 60 ovoz kerak.
Shu sababli demokrat senatorlarning qo‘llab-quvvatlashi muhim hisoblanadi, lekin ularning roziligi pastligi ta’kidlandi. Mutaxassislarning fikricha, hukumatning vaqtincha yopilishi moliyaviy barqarorlikka va davlat xizmatlarining faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Ayniqsa, federal idoralardagi ish jarayonlari, ijtimoiy dasturlar hamda xavfsizlik sohasidagi xarajatlar qisqarishi ehtimoli mavjud. Bu holat mamlakat iqtisodiyoti va jamiyatning turli sohalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В США деятельность правительства может быть временно приостановлена
В Соединённых Штатах Америки было предупреждение о возможности временного приостановления деятельности федерального правительства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Дональд Трамп на пресс-конференции заявил, что если республиканцы и демократы в Конгрессе не смогут достичь соглашения по финансированию федерального бюджета, с 1 октября деятельность правительства может быть временно приостановлена. По словам Трампа, переговоры продолжаются, однако существует вероятность временного закрытия правительства страны.
В этот период особое внимание будет уделено военным и вопросам социальной безопасности. Если правительство закроется, финансирование инициатив, предложенных демократами, станет невозможным.
Кроме того, федеральные программы и поддержка в социальных направлениях также могут быть временно приостановлены. Президент также обратил внимание на процессы в Сенате.
Законопроект, одобренный Палатой представителей, должен быть также утверждён в Сенате. В настоящее время у республиканцев в Сенате 53 голоса, однако для принятия документа необходимо не менее 60 голосов.
По этой причине поддержка сенаторов-демократов считается важной, но отмечается низкий уровень их согласия. По мнению экспертов, временное закрытие правительства может негативно повлиять на финансовую стабильность и функционирование государственных служб.
В частности, возможно сокращение рабочих процессов в федеральных учреждениях, социальных программ и расходов в области безопасности. Эта ситуация может оказать негативное влияние на экономику страны и различные сферы общества.