Mahmud Abbos G‘azoda HAMAS hokimiyatini rad etdi
Falastin prezidenti Mahmud Abbos G‘azo sektorida HAMAS harakatiga hokimiyat berilmasligini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda TASS axborot agentligi xabar berdi. Abbosning so‘zlariga ko‘ra, Falastin milliy ma’muriyati HAMASning G‘azo sektoridagi hokimiyatga da’vosi yo‘qligini va ularning qarorlarini tan olmasligini ta’kidladi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida o‘tgan Yaqin Sharqni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha xalqaro konferensiyada so‘zlagan Abbos, G‘azo va boshqa hududlarda Falastin milliy ma’muriyatining qonuniy hokimiyati e’tiborga olinishi muhimligini bildirdi. Uning aytishicha, HAMAS boshqa guruhlar kabi qurollarini topshirishi lozim va faqat Falastinning qonuniy xavfsizlik kuchlari doirasida faoliyat yuritishi kerak.
Mahmud Abbos milliy ma’muriyat bunday tartibni yaratishga intilayotganini, yagona davlatni tashkil etish va barcha xavfsizlik tizimlarini nazorat qilishni maqsad qilganini ta’kidladi. Uning fikricha, faqat qonun asosida boshqariladigan va tinchlik yo‘li bilan rivojlanadigan davlat inson huquqlarini himoya qilishga va mintaqadagi ziddiyatlarni bartaraf etishga xizmat qiladi.
Falastin rahbari hamkor davlatlar va xalqaro tashkilotlardan G‘azo va boshqa hududlarda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun muhim choralar ko‘rishni so‘radi. U mintaqada doimiy tinchlik o‘rnatish yo‘lida xalqaro hamjamiyatning faol ishtirokini ta’kidladi.

Махмуд Аббас в Газе отверг власть ХАМАС
Президент Палестины Махмуд Аббас заявил, что движение ХАМАС не будет допущено к власти в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство ТАСС. По словам Аббаса, Палестинская национальная администрация не признает претензии ХАМАС на власть в секторе Газа и не признает их решения.
Выступая на международной конференции по мирному урегулированию на Ближнем Востоке, проходившей в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке, Аббас подчеркнул важность признания законной власти Палестинской национальной администрации в Газе и других районах. По его словам, ХАМАС, как и другие группы, должен сложить оружие и действовать только в рамках легитимных сил безопасности Палестины.
Махмуд Аббас отметил, что национальная администрация стремится создать такой порядок, ставит целью формирование единого государства и контроль над всеми системами безопасности. По его мнению, только государство, управляемое на основе закона и развивающееся мирным путем, сможет защищать права человека и способствовать разрешению конфликтов в регионе.
Глава Палестины призвал государства-партнеры и международные организации принять важные меры для обеспечения мира и стабильности в Газе и других районах. Он подчеркнул активное участие международного сообщества на пути к установлению постоянного мира в регионе.