AQSH prezidenti Donald Tramp Yevropa mamlakatlarida yuzaga kelgan migratsiya muammolari bo‘yicha keskin fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasida so‘zlab, Yevropadagi migratsiya inqirozining jiddiyligiga e’tibor qaratdi. Trampning ta’kidlashicha, qit’ada migrantlar tomonidan sodir etilayotgan jinoyatlar soni ortib bormoqda va bu muammo Yevropa uchun katta xavf tug‘dirmoqda.
U, shuningdek, Vashington tomonidan bu muammoga qarshi ko‘rilgan qat’iy choralarni misol qilib keltirdi. AQSHda noqonuniy migratsiyani nazorat qilish uchun kuchli choralar ko‘rilganini, chegara nazoratining mustahkamlanishi natijasida noqonuniy o‘tishlar kamayganini ta’kidladi.
Trampning fikriga ko‘ra, Yevropada esa noqonuniy muhojirlar oqimi davom etmoqda va bu muammoga samarali yechim topilmayapti. U Yevropa mamlakatlarini bu masalani jiddiy qabul qilib, hal qilish choralarini ko‘rishga chaqirdi.
Migratsiya muammosi nafaqat xavfsizlik, balki ijtimoiy va iqtisodiy barqarorlik uchun ham tahdid ekanligini ta’kidladi. Shunday qilib, Tramp Yevropa davlatlarini bu yo‘ldan qaytishga va o‘z chegaralarini mustahkamlashga chaqirmoqda.

Трамп раскритиковал проблему миграции в Европе
Президент США Дональд Трамп выразил резкую позицию по проблемам миграции, возникшим в европейских странах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, он обратил внимание на серьёзность миграционного кризиса в Европе. По словам Трампа, количество преступлений, совершаемых мигрантами на континенте, растёт, и эта проблема представляет большую угрозу для Европы.
Он также привёл в пример жёсткие меры, принятые Вашингтоном для борьбы с этой проблемой. Трамп подчеркнул, что в США были введены строгие меры контроля за незаконной миграцией, и в результате усиления пограничного контроля количество нелегальных переходов сократилось.
По мнению Трампа, в Европе поток нелегальных мигрантов продолжается, и эффективного решения этой проблемы не найдено. Он призвал европейские страны серьёзно отнестись к этому вопросу и принять меры для его решения.
Он подчеркнул, что проблема миграции является угрозой не только для безопасности, но и для социальной и экономической стабильности. Таким образом, Трамп призывает европейские государства отказаться от этого пути и укрепить свои границы.