Eron Isroil yadroviy ma’lumotlarini qo‘lga kiritdi
Eron razvedka idorasi Isroilning yadroviy va harbiy markazlari haqidagi maxfiy ma’lumotlarni qo‘lga kiritgani haqida rasmiy ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, Eron tomonidan Isroilda faoliyat yuritgan olimlar va xizmatchilar ro‘yxati hamda millionlab sahifalardan iborat turli qimmatli hujjatlar olingan. Bu haqida Islom Respublikasi razvedka vaziri Ismoil Xatib Tasnim axborot agentligiga bergan intervyusida ma’lum qilgan.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatga yetkazilgan “ma’lumotlar xazinasi”da Isroilning ilgari va hozirgi qurol dasturlari, eski yadroviy qurollarni modernizatsiya qilish va qayta ishlash rejalariga oid batafsil ma’lumotlar mavjud. Shuningdek, AQSh va bir nechta Yevropa davlatlari bilan hamkorlikdagi loyihalar haqida ham hujjatlar bor.
Bundan tashqari, ma’muriy tuzilmalar va yadroviy qurol yaratishda ishtirok etgan shaxslarning to‘liq ro‘yxati ham ushbu hujjatlar orasida joy olgan. Ushbu ma’lumotlar Eron razvedkasining Isroilning yadroviy salohiyati va harbiy imkoniyatlarini chuqur o‘rganish borasidagi katta yutug‘i sifatida baholanmoqda.
Bu voqea mintaqaviy xavfsizlik va xalqaro munosabatlarga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

Иран получил ядерные данные Израиля
Официально сообщено, что разведывательное управление Ирана получило секретные данные о ядерных и военных центрах Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, были получены списки ученых и сотрудников, работавших в Израиле, а также различные ценные документы, состоящие из миллионов страниц. Об этом сообщил министр разведки Исламской Республики Исмаил Хатиб в интервью информационному агентству Tasnim.
По словам министра, в «хранилище данных», доставленном в страну, содержится подробная информация о прошлых и текущих оружейных программах Израиля, планах модернизации и переработки старого ядерного оружия. Также имеются документы о проектах, реализуемых в сотрудничестве с США и несколькими европейскими странами.
Кроме того, среди этих документов находится полный список административных структур и лиц, участвовавших в создании ядерного оружия. Эти данные рассматриваются как большое достижение иранской разведки в глубоком изучении ядерного потенциала и военных возможностей Израиля.