Xitoyda ijtimoiy tarmoqlarda atayin salbiy kayfiyat uyg‘otuvchi postlar va fikrlar taqiqlanishi haqida rasmiy ma’lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligining xabariga ko‘ra, Kiberxavfsizlik boshqarmasi tomonidan ikki oylik maxsus kampaniya boshlandi. Ushbu kampaniya doirasida ijtimoiy tarmoqlar, qisqa videoplatformalar, striming xizmatlari hamda izohlar bo‘limi kuchaytirilgan nazorat ostida bo‘ladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, reja faqat yolg‘on xabarlar yoki zo‘ravonlikka chaqiruvchi materiallarga qarshi emas, balki ortiqcha pessimizm, umidsizlikka chorlovchi postlar, o‘zini kamsituvchi bayonotlar va sun’iy intellekt yordamida yaratilgan zo‘ravonlik sahnalari ham taqiqlanadi. Bunday kontentni tarqatgan platformalar yoki shaxslar javobgarlikka tortilishi mumkin.
Shuningdek, bu ilk bor amalga oshirilayotgan tashabbus emas, chunki Pekin 2021 yildan buyon shunga o‘xshash kamida besh marta kampaniya boshlagan. Ushbu choralar ijtimoiy tarmoqlardagi salbiy ta’sirlarni kamaytirishga qaratilgan.

В Китае запрещены негативные посты в социальных сетях
В Китае официально сообщили о запрете на преднамеренно вызывающие негативные настроения посты и мнения в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, Управление кибербезопасности начало двухмесячную специальную кампанию. В рамках этой кампании социальные сети, платформы коротких видео, стриминговые сервисы и разделы комментариев будут находиться под усиленным контролем.
Согласно данным, план направлен не только против ложных сообщений или материалов, призывающих к насилию, но и против чрезмерного пессимизма, постов, вызывающих отчаяние, уничижительных заявлений о себе, а также сцен насилия, созданных с помощью искусственного интеллекта. Платформы или лица, распространяющие такой контент, могут быть привлечены к ответственности.
Кроме того, это не первая подобная инициатива, так как Пекин с 2021 года уже запускал как минимум пять подобных кампаний. Эти меры направлены на снижение негативного влияния в социальных сетях.