38 yil davomida aybsiz qamalgan Moris Hastingsga davlat tomonidan 25 million dollar miqdorida tovon puli to‘landi. The Guardian nashrining xabar berishicha, bu Kaliforniya tarixidagi noqonuniy hukm uchun berilgan eng katta tovon hisoblanadi.
Hastings 1983-yilda Roberta Uaydermayer ismli ayolni o‘ldirishda aybdor deb topilib, uzoq yillar qamoqda o‘tirgan. U doimiy ravishda aybsizligini isbotlash uchun kurashdi.
2022-yilda o‘tkazilgan DNK ekspertizasi natijalari uning mutlaqo aybsiz ekanini tasdiqladi. Jinoyat joyida topilgan DNK izlari boshqa shaxsga, ya’ni Kennet Paknettga tegishli ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Paknett keyinchalik bir nechta jinoyatlar uchun qamalgan va 2020-yilda qamoqxonada vafot etgan. Avvalgi tergov va sud jarayonlarida politsiya va prokuratura ushbu dalillarni e’tiborsiz qoldirib, aybni Hastingsga yuklagan.
Faqat 2000-yilda Hastingsning talabiga binoan DNK tekshiruvi o‘tkazilishi rejalashtirilgan, lekin natijalar 21 yil o‘tib, 2022-yilda ma’lum bo‘lgan. 2023-yilda sud uni rasmiy ravishda aybsiz deb topdi.
Hastings sud qaroridan so‘ng bergan intervyusida “Mendan o‘g‘irlangan 38 yil umrni hech qanday pul qaytara olmaydi” deb bildirdi. Uning advokati Nik Brastin esa, bu voqea mamlakat huquq-tartibot tizimi uchun ogohlik va muhim saboq ekanini ta’kidladi.
Shunday qilib, bir insonning uzoq yillik adolat izlash kurashi nafaqat shaxsiy haqiqatni tikladi, balki sud va tergov tizimidagi jiddiy kamchiliklarni ochib berdi. Bu hodisa huquqiy tizimni yanada takomillashtirish zarurligini ko‘rsatmoqda.

В Калифорнии освобожден мужчина, который провел 38 лет в тюрьме невиновным
Необычное событие в Калифорнии привлекло внимание широкой общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Морису Хастингсу, который провел 38 лет в тюрьме невиновным, государство выплатило компенсацию в размере 25 миллионов долларов. По информации издания The Guardian, это самая крупная компенсация за незаконное осуждение в истории Калифорнии.
В 1983 году Хастингс был признан виновным в убийстве женщины по имени Роберта Уайдермайер и провел много лет в заключении. Он постоянно боролся за доказательство своей невиновности.
Результаты ДНК-экспертизы, проведенной в 2022 году, подтвердили его полную невиновность. Следы ДНК, найденные на месте преступления, принадлежали другому человеку — Кеннету Пакнетту.
Пакнетт впоследствии был осужден за несколько преступлений и умер в тюрьме в 2020 году. Ранее полиция и прокуратура игнорировали эти доказательства и возлагали вину на Хастингса.
Лишь в 2000 году по требованию Хастингса была запланирована ДНК-экспертиза, но результаты стали известны только спустя 21 год, в 2022 году. В 2023 году суд официально признал его невиновным.
В интервью после решения суда Хастингс заявил: «Никакие деньги не вернут мне 38 украденных лет жизни». Его адвокат Ник Брастин подчеркнул, что это событие является предупреждением и важным уроком для системы правопорядка страны.
Таким образом, многолетняя борьба одного человека за справедливость не только восстановила личную правду, но и выявила серьезные недостатки в судебной и следственной системах. Этот случай показывает необходимость дальнейшего совершенствования правовой системы.