Qozog‘istonda tashqi ishlar vaziri almashdi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev BMTdagi safari davomida bosh vazir o‘rinbosari va tashqi ishlar vaziri Murat Nurtleuni lavozimidan ozod qildi hamda uni prezident yordamchisi etib tayinladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, Yermek Kusherbayev Qozog‘istonning yangi tashqi ishlar vaziri etib belgilandi. Kusherbayev ushbu lavozimga tayinlanishidan oldin bosh vazir o‘rinbosari sifatida faoliyat yuritgan.
Prezident Toqayev Oqorda tashqi siyosat sohasida mas’ul bo‘lgan bir qator rahbarlar o‘rtasida ham o‘zgarishlar kiritdi. Bu o‘zgarishlar mamlakat tashqi siyosatini yanada mustahkamlash va samarali boshqarishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Yangi tayinlovlar Qozog‘istonning xalqaro maydondagi mavqeini oshirish va strategik hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, bu qarorlar davlatning tashqi siyosat yo‘nalishida barqarorlik va izchillikni ta’minlashga qaratilgan.
Prezident Toqayevning bu qarorlari mamlakatning global siyosatdagi o‘rnini mustahkamlashga yordam beradi.

В Казахстане сменился министр иностранных дел
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев во время визита в ООН освободил от должности заместителя премьер-министра и министра иностранных дел Мурат Нуртлеу и назначил его помощником президента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вместе с тем, Ермек Кушербаев был назначен новым министром иностранных дел Казахстана. До назначения на эту должность Кушербаев работал заместителем премьер-министра.
Президент Токаев также внес изменения среди ряда руководителей, ответственных за внешнюю политику в Акорде. Эти изменения рассматриваются как важный шаг, направленный на укрепление и эффективное управление внешней политикой страны.
Новые назначения служат повышению международного статуса Казахстана и развитию стратегического партнерства. Кроме того, эти решения направлены на обеспечение стабильности и последовательности в направлении внешней политики государства.