Bloomberg nashrining ma’lumotiga ko‘ra, quyosh panellari orqali ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasi me’yordan ancha ko‘p bo‘lib, bu holat tarmoqlarda ortiqcha yuklama yuzaga keltirmoqda. 2020 yildan 2025 yilgacha Shandunda quyosh elektr stansiyalarining umumiy quvvati 23 gigavattdan 85 gigavattgacha oshdi.
Bu esa uy tomlariga keng ko‘lamda quyosh panellari o‘rnatilishi natijasida amalga oshirildi. Agar Shandun alohida davlat bo‘lganida, u elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda oltinchi o‘rinni egallagan bo‘lardi.
Quyosh energiyasining asosiy kamchiligi shundaki, u asosan kunning o‘rtalarida, ya’ni talab kam bo‘lgan paytda ko‘proq ishlab chiqariladi. Bu esa tarmoqdagi yuklamaning nomutanosibligiga sabab bo‘ladi.
Shu sababli viloyat rahbarlari energiya balansini muvozanatlash uchun shamol va atom energetikasini rivojlantirishni tezlashtirishni rejalashtirmoqda. Bundan tashqari, kunduzgi iste’molni rag‘batlantirish maqsadida tariflarni pasaytirish mumkin.
Ortiqcha energiyani saqlash va kechqurun taqsimlash uchun akkumulyator tizimlari ham keng joriy etilmoqda. Bu chora-tadbirlar elektr tarmoqlarining barqaror ishlashini ta’minlashga qaratilgan.

В Шандунь производство солнечной энергии резко увеличилось
Объем производства электроэнергии в провинции Шаньдун в Китае неожиданно вырос, что привело к снижению цен на электроэнергию в этом регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Bloomberg, количество электроэнергии, производимой с помощью солнечных панелей, значительно превышает норму, что создает избыточную нагрузку на сети. С 2020 по 2025 год общая мощность солнечных электростанций в Шаньдуне увеличилась с 23 гигаватт до 85 гигаватт.
Это стало возможным благодаря широкому установлению солнечных панелей на крышах домов. Если бы Шаньдун был отдельным государством, он занял бы шестое место в мире по производству электроэнергии.
Основным недостатком солнечной энергии является то, что она вырабатывается преимущественно в середине дня, когда спрос на электроэнергию низкий. Это приводит к несоответствию нагрузки в сети.
Поэтому руководители провинции планируют ускорить развитие ветровой и атомной энергетики для балансировки энергетического баланса. Кроме того, для стимулирования дневного потребления возможно снижение тарифов.
Для хранения избыточной энергии и распределения ее вечером также широко внедряются аккумуляторные системы. Эти меры направлены на обеспечение стабильной работы электрических сетей.