Dunyo bo‘yicha o‘rtacha umr ko‘rsatkichlari farqlari aniqlandi
Visualcapitalist portalining mutaxassislari Birlashgan Millatlar Tashkilotining rasmiy ma’lumotlariga asoslanib, mamlakatlarning o‘rtacha umr ko‘rish ko‘rsatkichlari bo‘yicha yangi infografika tayyorladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tahlil natijalari dunyoning turli mintaqalarida inson umrining qanchalik farq qilishini aniq ko‘rsatdi. BMT statistikasiga ko‘ra, dunyoda eng uzoq umr ko‘rish ko‘rsatkichi Monakoda qayd etilgan bo‘lib, bu mamlakatda odamlar o‘rtacha 86,5 yil yashaydi.
Shuningdek, ro‘yxatning yuqori qismida San-Marino (85,8 yil) va Gonkong (85,6 yil) ham bor. Bu davlatlarda tibbiyot xizmatining yuqori darajasi, sog‘lom turmush tarzi va iqtisodiy barqarorlik uzoq umr ko‘rishda asosiy omillar sifatida ta’kidlanmoqda.
Aksincha, ro‘yxatning pastki qismida Afrika davlatlarida aholi umrining qisqa ekanligi ko‘zga tashlanadi. Masalan, Nigeriyada o‘rtacha umr 54,6 yilni tashkil etadi.
Chadda bu ko‘rsatkich 55,2 yil, Markaziy Afrika Respublikasida esa 57,7 yilni tashkil qilmoqda. Mutaxassislar bunday past ko‘rsatkichlarning asosiy sabablarini qashshoqlik, tibbiy xizmatning yetishmasligi va siyosiy beqarorlik bilan izohlamoqda.
Rossiya 73,3 yillik o‘rtacha umr bilan jahon reytingida 102-o‘rinni egallagan. Bu ko‘rsatkich AQSh (79,5 yil) va Xitoy (78 yil)dan pastdir.
Ekspertlarning fikricha, Rossiyada umr ko‘rishning past bo‘lishiga sog‘liqni saqlash tizimidagi muammolar va aholining turmush tarzi ta’sir qilmoqda. Shu bilan yakuniy xulosa shuki, dunyoda inson umr ko‘rish darajasi mintaqalar kesimida sezilarli farq qiladi.
Rivojlangan davlatlarda bu ko‘rsatkich yuqori bo‘lsa, ayrim rivojlanayotgan mamlakatlarda aholi umrining qisqarishi kuzatilmoqda. Bu holat ijtimoiy va iqtisodiy omillar bilan chambarchas bog‘liqdir.

Обнаружены различия в средней продолжительности жизни по миру
Специалисты портала Visualcapitalist на основе официальных данных Организации Объединённых Наций подготовили новую инфографику по средней продолжительности жизни в разных странах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты этого анализа чётко показали, насколько различается продолжительность жизни людей в различных регионах мира. Согласно статистике ООН, самая высокая продолжительность жизни зафиксирована в Монако — в этой стране люди в среднем живут 86,5 лет.
Кроме того, в верхней части списка находятся Сан-Марино (85,8 года) и Гонконг (85,6 года). В этих странах высокий уровень медицинского обслуживания, здоровый образ жизни и экономическая стабильность выделяются как основные факторы долгожительства.
Напротив, в нижней части списка заметно короткая продолжительность жизни в странах Африки. Например, в Нигерии средняя продолжительность жизни составляет 54,6 года.
В Чаде этот показатель равен 55,2 года, а в Центральноафриканской Республике — 57,7 года. Эксперты объясняют такие низкие показатели бедностью, недостатком медицинских услуг и политической нестабильностью.
Россия занимает 102-е место в мировом рейтинге со средней продолжительностью жизни 73,3 года. Этот показатель ниже, чем в США (79,5 года) и Китае (78 лет).
По мнению экспертов, низкая продолжительность жизни в России связана с проблемами в системе здравоохранения и образом жизни населения. В итоге можно сделать вывод, что уровень продолжительности жизни в мире значительно различается по регионам.
В развитых странах этот показатель высок, тогда как в некоторых развивающихся странах наблюдается сокращение продолжительности жизни населения. Эта ситуация тесно связана с социальными и экономическими факторами.