Tamilnaduda siyosiy mitingda 39 kishi halok bo‘ldi
Miting taniqli aktyor Vijayning partiyasi tarafdorlari ishtirokida o‘tkazilgan edi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, tiqilinch sahna tomon harakat boshlanganda yuzaga kelgan.
Odamlar sarosimaga tushib, ko‘plari hushini yo‘qotgan, ayrimlari esa oyoq osti qilingan. Qurbonlarning katta qismi ayollar va bolalar bo‘lib, ularning oilalariga hukumat tomonidan bir million rupiy miqdorida kompensatsiya berilishi rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, voqea yuzasidan chuqur tekshiruv o‘tkazilishi haqida ham va’da berildi. Hindiston bosh vaziri Narendra Modi ushbu hodisani o‘ta qayg‘uli baxtsiz voqea deb atadi va jarohatlanganlarga tezroq sog‘ayishni tiladi.
Mamlakatda shunga o‘xshash tiqilinch holatlari yil davomida ko‘p marotaba sodir bo‘lib, ko‘plab odamlarning hayotiga zomin bo‘lmoqda. Bu voqea mamlakatning ommaviy tadbirlarda xavfsizlik choralari kuchaytirilishi zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Тамилнаду на политическом митинге погибло 39 человек
В индийском штате Тамилнад 27 сентября вечером в результате давки на политическом митинге погибло не менее 39 человек, более 50 получили различные травмы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Митинг проходил при участии сторонников партии известного актера Виджая. По словам свидетелей, давка возникла, когда люди начали двигаться в сторону сцены.
Люди впали в панику, многие потеряли сознание, некоторые были растоптаны. Большинство жертв — женщины и дети, их семьям планируется выплатить компенсацию в размере одного миллиона рупий от правительства.
Также было обещано провести тщательное расследование инцидента. Премьер-министр Индии Нарендра Моди назвал это событие чрезвычайно печальной трагедией и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
В стране в течение года неоднократно происходят подобные случаи давки, уносящие жизни многих людей. Этот инцидент вновь подчеркнул необходимость усиления мер безопасности на массовых мероприятиях.