Rossiya-Qozog‘iston do‘stligi sinovdan o‘tmoqda
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zaxarova G‘arb davlatlari Rossiya va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini sinovga qo‘ymoqda, deb ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayrim siyosiy harakatlar ikki xalq o‘rtasidagi yaqin munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishga harakat qilmoqda. Biroq tarixiy hamkorlik va birodarlik bu kabi urinishlarni barvaqt bartaraf etib kelmoqda.
Zaxarova fikricha, ommaviy axborot vositalari xalqlarga voqealarni to‘g‘ri tushunishga va madaniy qadriyatlarni yaqindan anglashga yordam bermoqda. Shu bilan birga, ayrim kuchlar ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni buzish, yot g‘oyalarni singdirish va avlodlar orasidagi birodarlikni zaiflashtirishga intilmoqda.
Ammo umumiy tarix, qon bilan bog‘langan o‘tmish va umumiy qadriyatlar har qanday bosimga qarshi turishga imkon beradi. Uning ta’kidlashicha, Rossiya va Qozog‘iston o‘rtasida turli gumanitar loyihalar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, jurnalistlar yagona axborot maydonini yaratish orqali ikki davlat o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashda muhim rol o‘ynamoqda. Bu esa ikki davlat xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi.

Дружба России и Казахстана проходит испытание
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова подчеркнула, что западные страны испытывают дружеские отношения между Россией и Казахстаном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, некоторые политические силы пытаются негативно повлиять на тесные отношения между двумя народами. Однако историческое сотрудничество и братство своевременно нейтрализуют такие попытки.
По мнению Захаровой, средства массовой информации помогают народам правильно понимать события и глубже осознавать культурные ценности. Вместе с тем, некоторые силы стремятся разрушить связи между двумя государствами, внедрить чуждые идеи и ослабить братство между поколениями.
Однако общая история, связанное кровью прошлое и общие ценности позволяют противостоять любому давлению. Она отметила, что между Россией и Казахстаном реализуются различные гуманитарные проекты.
Кроме того, журналисты играют важную роль в укреплении союзнических отношений между двумя государствами через создание единого информационного пространства. Это способствует дальнейшему углублению дружбы и сотрудничества между народами двух стран.