Trampdan G‘azodagi urushni to‘xtatish rejasi
AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan uchrashuvda G‘azodagi urushni to‘xtatishga qaratilgan 20 banddan iborat reja taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu rejada janglarni to‘xtatish, Isroil qo‘shinlarini qisman olib chiqish hamda garovdagilar va mahbuslarni almashish masalalari ko‘zda tutilgan. Hamas vakillari bu shartlar Falastin manfaatlarini himoya qilmasligini bildirgan.
Shunga qaramay, Netanyaxu rejani qo‘llab-quvvatlagan, ammo uning siyosiy partiyasida qarshi fikrlar mavjud. Yevropa va arab davlatlari ushbu tashabbusni muhim deb baholamoqda.
Biroq tomonlar o‘rtasidagi siyosiy kelishmovchiliklar rejani amalga oshirish jarayonini murakkablashtirishi mumkin. Ushbu tashabbus mintaqadagi tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, kelgusida yanada keng ko‘lamda muhokama qilinishi kutilmoqda.

План Трампа по прекращению войны в Газе
Президент США Дональд Трамп на встрече с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху представил план из 20 пунктов, направленный на прекращение войны в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом плане предусмотрены прекращение боевых действий, частичный вывод израильских войск, а также вопросы обмена заложниками и заключёнными. Представители Хамаса заявили, что эти условия не защищают интересы Палестины.
Тем не менее, Нетаньяху поддержал план, хотя в его политической партии существуют противоположные мнения. Европа и арабские страны оценивают эту инициативу как важную.
Однако политические разногласия между сторонами могут осложнить процесс реализации плана. Эта инициатива направлена на обеспечение мира и стабильности в регионе и ожидается, что в будущем она будет обсуждаться более широко.