Yaponiya Xitoyni hududiy qonunbuzarlikda aybladi
Yaponiya vazirlar mahkamasi bosh kotibi Yosimasa Xayasi matbuot anjumanida bu haqda ma’lum qildi. Unga ko‘ra, diplomatik yo‘llar orqali Pekinga qattiq afsus va keskin e’tiroz yetkazilgan hamda mazkur faoliyatni darhol to‘xtatish talab qilingan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 28 va 30 sentyabr kunlari Yaponiya qirg‘oq qo‘riqlash xizmati Amami orollari yaqinida suv ostiga trubaga o‘xshash jihoz o‘rnatgan Xitoyning okeanografik kemasini aniqlagan. Shundan so‘ng yapon patrul kemalari ovoz kuchaytirgich orqali ushbu kema eksklyuziv iqtisodiy zonani tark etishini talab qilgan.
Yaponiya hukumati bu holatni milliy xavfsizlikka tahdid va qonunbuzarlik deb baholab, Xitoydan bunday harakatlarni takrorlamaslikni qat’iy talab qilmoqda. Ushbu holat ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Yaponiya hukumati xalqaro huquq normalariga rioya qilish va hududiy suverenitetni hurmat qilish zarurligini qayd etdi. Shuningdek, kelajakda bunday vaziyatlarning oldini olish uchun diplomatik muzokaralar davom ettirilishi aytilmoqda.

Япония обвинила Китай в территориальных нарушениях
Правительство Японии официально выразило протест Китаю за проведение незаконных исследовательских работ в исключительной экономической зоне в Восточно-Китайском море, недалеко от островов Амами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил на пресс-конференции генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсимаса Хаяси. По его словам, через дипломатические каналы Пекину было выражено глубокое сожаление и решительный протест, а также потребовано немедленно прекратить данную деятельность.
Согласно информации, 28 и 30 сентября береговая охрана Японии обнаружила океанографическое судно Китая, установившее под водой устройство, похожее на трубу, вблизи островов Амами. После этого японские патрульные корабли через громкоговоритель потребовали от судна покинуть исключительную экономическую зону.
Правительство Японии расценивает этот инцидент как угрозу национальной безопасности и нарушение закона, и настоятельно требует от Китая не повторять подобных действий. Отмечается, что данная ситуация может негативно повлиять на отношения между двумя странами.
Японское правительство подчеркнуло необходимость соблюдения норм международного права и уважения территориального суверенитета. Также сообщается, что для предотвращения подобных ситуаций в будущем будут продолжены дипломатические переговоры.