Odessada kuchli yomg‘irda 10 kishi halok bo‘ldi
Odessada kuchli yomg‘ir sababli yuzaga kelgan suv toshqini natijasida 10 kishi halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tabiiy ofat ko‘plab odamlarning hayotiga jiddiy xavf tug‘dirdi. Taxminan 1000 dan ortiq kishi yordam olish uchun murojaat qilgan.
Bu haqda Ukraina bosh vaziri o‘rinbosari va jamiyatlar hamda hududlarni rivojlantirish vaziri Oleksiy Kuleba ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yomg‘ir va suv toshqini oqibatlari shahar aholisiga katta zarar yetkazdi.
Qurbonlar orasida suv bilan to‘lib ketgan uyda qolgan besh kishilik oila ham borligi qayd etildi. Mahalliy hokim Gennadiy Truxanovning ta’kidlashicha, ikki oylik yog‘ingarchilik faqat yetti soat ichida bo‘lib o‘tgan, ammo yomg‘ir suvi tizimi bunday holatga tayyor emas edi.
Shuningdek, viloyat bo‘yicha 42 mingdan ortiq aholi elektr energiyasiz qolgan. Qutqaruv ishlariga 500 dan ortiq mutaxassis jalb etilgan.
Hozirda shaharni tiklash uchun zarur choralar ko‘rilmoqda, biroq qurbonlar va jabrlanganlar soni to‘liq aniqlanmoqda. Ushbu hodisa natijasida yuzaga kelgan zarar va oqibatlarni kamaytirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.

В Одессе при сильном дожде погибло 10 человек
В Одессе в результате наводнения, вызванного сильным дождём, погибло 10 человек. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это природное бедствие создало серьёзную угрозу для жизни многих людей. Около 1000 человек обратились за помощью.
Об этом сообщил заместитель премьер-министра Украины и министр по развитию общин и территорий Алексей Кулеба. По его словам, последствия дождя и наводнения нанесли большой ущерб жителям города.
Отмечается, что среди погибших есть семья из пяти человек, оставшаяся в доме, заполненном водой. По словам местного главы Геннадия Труханова, двухмесячные осадки выпали всего за семь часов, однако система водоотведения не была готова к такой ситуации.
Кроме того, в области более 42 тысяч жителей остались без электроэнергии. К спасательным работам привлечено более 500 специалистов.
В настоящее время принимаются необходимые меры для восстановления города, однако точное количество погибших и пострадавших уточняется. Продолжаются работы по снижению ущерба и последствий этого происшествия.