Eron prezidenti poytaxtni ko‘chirishni taklif qildi
Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon Ho‘rmuzgon viloyati tadbirkorlari bilan uchrashuvda poytaxtni Tehrondan boshqa joyga ko‘chirish zarurligini yana bir bor ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror mamlakatning kelajagi uchun muhim va zaruriydir. Agar Tehronning hozirgi ekologik va ijtimoiy holatiga e’tibor berilmasa, muammolar yanada kuchayishi mumkin.
Prezident shuningdek, Oliy rahbar Ali Xomanaiyga poytaxtni Fors ko‘rfaziga ko‘chirish taklifini bildirganini aytdi. Pezeshkiyon suv zaxiralarining kamayishi va yerning cho‘kishi kabi jiddiy muammolarni eslatdi.
Unga ko‘ra, Tehronning ba’zi hududlarida yer 30 santimetrga cho‘kmoqda, bu esa ekologik, ijtimoiy va iqtisodiy xavflarni oshiradi. Shuningdek, suv tanqisligi, havo ifloslanishi va tuproqning cho‘kishi aholining yashash sharoitini yomonlashtirmoqda.
Shu sababli, poytaxtni ko‘chirish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilinishi lozim. Tehron 1795 yildan beri Eron poytaxti hisoblanadi va uning aholisi hozirda 13 milliondan oshgan.
Bu esa katta aholi soni va murakkab infratuzilmani talab qiladi. Prezident poytaxtni janubdagi dengiz sohiliga ko‘chirishni taklif qilmoqda.
Bu qadam davlatning iqtisodiy, siyosiy va ekologik manfaatlariga xizmat qiladi. Pezeshkiyon fikricha, poytaxtni ko‘chirish Eronning barqaror rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi.

Президент Ирана предложил перенести столицу
Президент Ирана Масуд Пезешкион на встрече с предпринимателями провинции Хормозган вновь подчеркнул необходимость переноса столицы из Тегерана в другое место. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, это решение важно и необходимо для будущего страны. Если не обратить внимание на нынешнее экологическое и социальное состояние Тегерана, проблемы могут усугубиться.
Президент также сообщил, что предложил Верховному лидеру Али Хаменеи перенести столицу в Персидский залив. Пезешкион напомнил о серьёзных проблемах, таких как сокращение запасов воды и проседание земли.
По его словам, в некоторых районах Тегерана земля проседает на 30 сантиметров, что увеличивает экологические, социальные и экономические риски. Кроме того, нехватка воды, загрязнение воздуха и проседание почвы ухудшают условия жизни населения.
Поэтому необходимо принять важные решения по переносу столицы. Тегеран является столицей Ирана с 1795 года, и сейчас его население превышает 13 миллионов человек.
Это требует большого количества населения и сложной инфраструктуры. Президент предлагает перенести столицу на южное побережье моря.
Этот шаг будет служить экономическим, политическим и экологическим интересам государства. По мнению Пезешкиона, перенос столицы значительно способствует устойчивому развитию Ирана.