Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya NATO ichida ishonchsizlik uyg‘otish va G‘arb davlatlarining Kiyevga yordam berishini kamaytirish maqsadida turli bosimlar o‘tkazmoqda. So‘nggi haftalarda mamlakatda aviahavzalar ustida noma’lum dronlar uchishi aynan shu strategiyaning bir qismi sifatida baholanmoqda.
Dronlarning harakati sababli Kopenhagen va Olborg aeroportlari vaqtincha yopildi, shuningdek, fuqarolik dronlari uchun havo hududi cheklangan. Politsiya va harbiylar tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlarda dron operatorlari aniqlanmadi, ammo hodisalar ketma-ketligi ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlangan harakatlarga o‘xshatmoqda.
Axrenkiyel gibrid urushni qurolli to‘qnashuv chegarasidan past bosim o‘tkazish deb ta’rifladi. Bu usul kiberxujumlar, dezinformatsiya, sabotaj va inshootlar yaqinida dron parvozlarini o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, Daniya dengiz flotiga nisbatan provokatsion harakatlar ham qayd etilgan. Daniya mudofaa vaziri Troels Lund Poulsen esa mamlakat urushga kiryapti degan fikrni rad etdi va to‘g‘ridan to‘g‘ri harbiy tahdid yo‘qligini bildirdi.
U hodisalar yuzasidan surishtiruvlar davom etayotganini, ammo hozircha aniq dalillar topilmaganini ma’lum qildi. Yevropa Ittifoqi sammiti arafasida Yevropaning bir qator davlatlarida dronlar bilan bog‘liq o‘xshash hodisalar yuz berdi.
Ayrim aeroportlarning faoliyati vaqtincha to‘xtatildi, bu esa xavotirlarni oshirdi. Kopenhagenda xavfsizlik choralarini kuchaytirish va ittifoqdosh davlatlar bilan dronga qarshi tizimlar bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Rasmiy Daniya bayonotida aytilishicha, bunday bosimning asosiy maqsadi ittifoqdoshlar o‘rtasida nizolarni kuchaytirish, Ukrainaga ko‘rsatilayotgan yordamni kamaytirish va strategik qarorlarni sustlatishdir. Daniya esa jabhada emas, balki huquqiy, texnik va diplomatik yo‘llar bilan javob qaytarishga intilmoqda.

Дания обвинила Россию в недоверии внутри НАТО
На пресс-конференции в датской столице Копенгагене директор датской военной разведки Томас Ахренкиель обвинил Россию в гибридной войне. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Россия оказывает различное давление с целью посеять недоверие внутри НАТО и сократить помощь западных стран Киеву. В последние недели полеты неизвестных дронов над авиаузлами страны рассматриваются как часть этой стратегии.
Из-за движения дронов аэропорты Копенгагена и Ольборга были временно закрыты, а воздушное пространство для гражданских дронов ограничено. В ходе проверок, проведённых полицией и военными, операторы дронов не были выявлены, однако последовательность событий напоминает действия, поддерживаемые государством.
Ахренкиель определил гибридную войну как давление ниже порога вооружённого конфликта. Этот метод включает кибератаки, дезинформацию, саботаж и полёты дронов вблизи объектов.
Также были зафиксированы провокационные действия в отношении датского военно-морского флота. Министр обороны Дании Троэльс Лунд Поульсен отверг мнение о том, что страна вступает в войну, заявив об отсутствии прямой военной угрозы.
Он сообщил, что расследования инцидентов продолжаются, но пока не обнаружено конкретных доказательств. Накануне саммита Европейского союза в ряде европейских стран произошли похожие инциденты с дронами.
Деятельность некоторых аэропортов была временно приостановлена, что вызвало обеспокоенность. В Копенгагене усилены меры безопасности и налажено сотрудничество с союзными государствами по системам противодействия дронам.
В официальном заявлении Дании говорится, что главная цель такого давления — усиление разногласий между союзниками, сокращение помощи Украине и замедление стратегических решений. Дания стремится отвечать не на поле боя, а юридическими, техническими и дипломатическими методами.