Sidneydagi akula hujumi odam halok bo‘ldi
Sidneydagi plyajda dengizda suzayotgan odam akula hujumi oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea mamlakatda dengizda odamlarni qanday himoya qilish masalasi bo‘yicha mavjud bahslarni yana jonlantirdi. Akula to‘rlari 1937-yildan buyon foydalanilmoqda, biroq ular akulalarni to‘liq to‘xtata olmaydi.
Mutaxassislar ushbu to‘rlarning samarasi cheklanganini va ko‘plab boshqa dengiz hayvonlariga zarar yetkazishini ta’kidlamoqda. So‘nggi yillarda akula hujumlari haqida xabarlar ko‘paydi, ammo mutaxassislar buni odamlarning ko‘proq suvga kirishi va ijtimoiy tarmoqlardagi ma’lumotlar bilan bog‘lamoqda.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, akula hujumidan ko‘ra cho‘kish xavfi ancha yuqoridir. Hozirda hukumat xavfsizlikni oshirish uchun muqobil usullarni sinovdan o‘tkazmoqda.
Masalan, aqlli to‘rlar, dronlar va mobil ilovalar yordamida xavf haqida oldindan ogohlantirish tizimlari yaratilmoqda. Shu bilan birga, so‘nggi voqea sababli akula to‘rlarini olib tashlash bo‘yicha reja vaqtincha to‘xtatildi.

Акулавая атака в Сиднее: человек погиб
На пляже в Сиднее человек, плававший в море, погиб в результате атаки акулы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие вновь оживило дискуссии в стране о том, как защищать людей в море. Акульи сети используются с 1937 года, однако они не могут полностью остановить акул.
Специалисты отмечают, что эффективность этих сетей ограничена и они наносят вред многим другим морским животным. В последние годы количество сообщений об атаках акул увеличилось, но эксперты связывают это с тем, что люди стали чаще заходить в воду и с информацией в социальных сетях.
По статистике, риск утопления значительно выше, чем риск атаки акулы. В настоящее время правительство испытывает альтернативные методы для повышения безопасности.
Например, создаются системы раннего предупреждения об опасности с помощью умных сетей, дронов и мобильных приложений. В то же время из-за последнего инцидента план по удалению акульих сетей временно приостановлен.