Novosibirskda 14 yildan keyin burun tiklandi
Ular 14 yil davomida burunsiz yashagan qizning burnini muvaffaqiyatli tiklashdi. Bu haqda Novosibirsk viloyati sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lum qildi.
Qizaloq burun atreziyasi bilan tug‘ilgan bo‘lib, bu kasallik burun yo‘llari va tashqi burnining to‘liq shakllanmasligiga olib keladi. Shuning natijasida u nafas olishda qiyinchiliklarga duch kelgan va tashqi ko‘rinishi tufayli o‘ziga bo‘lgan ishonchi past bo‘lgan.
Shifokorlarning ko‘p yillik mehnati va sabr-toqati evaziga qizning hayoti tubdan o‘zgardi. Tiklash jarayoni bir necha yil davom etdi va bir necha bosqichdan iborat bo‘ldi.
Ilk jarrohlik amaliyoti qizaloq kichik yoshida o‘tkazildi. Har bir operatsiya bir necha soat davom etdi, chunki burun kabi nozik a’zoni qayta tiklash murakkab jarayon hisoblanadi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, ichki burun qismini tiklash uchun bemorning chakka qismidan fassiya olinib, erkin teri bo‘lagi ko‘chirildi. Shu asosda burun yo‘llari qayta yaratilgan.
Keyingi bosqichda tashqi burun shakllantirildi. Mustahkam tayanch hosil qilish uchun bemorning qovurg‘asidan pay olinib, yangi burun shakli uchun asos sifatida ishlatildi.
Uchinchi bosqichda esa quloq suprasidan olingan teri va tog‘ay parchasidan foydalanib, burunning tashqi qismi tabiiy ko‘rinishda tiklandi. Jarroh Mixail Kolibelkinning so‘zlariga ko‘ra, endi qiz nafaqat erkin nafas oladi, balki jamiyatda o‘ziga ishonch bilan yashay oladi.
Uning yangi burni tabiiy ko‘rinishga ega bo‘lib, u endi tashqi ko‘rinishi uchun uyalmaydi. Bu holat rekonstruktiv jarrohlik nafaqat insonning tashqi ko‘rinishini, balki hayot sifatini ham yaxshilashini ko‘rsatadi.
So‘nggi paytlarda tibbiyot sohasidagi bunday yutuqlar tobora ko‘payib bormoqda. Yaqinda O‘zbekistonlik shifokorlar 7 yoshli qizchaning bosh miyasidagi xavfli o‘smani muvaffaqiyatli olib tashlagani haqida xabar berildi.
Garchi bolaning onasiga avvaliga “umri ko‘pi bilan olti oy” deb aytilgan bo‘lsa-da, mahalliy mutaxassislar chaqaloqning hayotini saqlab qolishga muvaffaq bo‘ldi. Bu kabi amaliyotlar tibbiyotning rivojlanayotganligini va inson hayotini saqlashdagi ahamiyatini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Новосибирске через 14 лет восстановили нос
В российском городе Новосибирске врачи добились большого успеха в медицине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они успешно восстановили нос девочки, которая жила без него 14 лет. Об этом сообщило министерство здравоохранения Новосибирской области.
Девочка родилась с атрезией носа, что приводит к полному отсутствию носовых ходов и внешнего носа. В результате она испытывала трудности с дыханием и имела низкую самооценку из-за внешнего вида.
Благодаря многолетнему труду и терпению врачей жизнь девочки кардинально изменилась. Процесс восстановления длился несколько лет и состоял из нескольких этапов.
Первая операция была проведена, когда девочка была маленькой. Каждая операция длилась несколько часов, так как восстановление такого тонкого органа, как нос, является сложным процессом.
По данным министерства, для восстановления внутренней части носа была взята фасция с подбородка пациента и пересажен свободный кожный лоскут. На этой основе были заново созданы носовые ходы.
На следующем этапе сформировали внешний нос. Для создания прочной опоры была взята сухожильная ткань с ребра пациента и использована в качестве основы для новой формы носа.
На третьем этапе с использованием кожи, взятой с надушной области уха, и хрящевой ткани был восстановлен внешний вид носа в естественном виде. По словам хирурга Михаила Колибелкина, теперь девочка не только свободно дышит, но и может жить в обществе с уверенностью в себе.
Её новый нос имеет естественный вид, и теперь она не стесняется своей внешности. Этот случай показывает, что реконструктивная хирургия улучшает не только внешний вид человека, но и качество жизни.
В последнее время такие достижения в медицине становятся всё более частыми. Недавно сообщалось, что узбекские врачи успешно удалили опасную опухоль головного мозга у 7-летней девочки.
Хотя матери ребёнка изначально говорили, что ей осталось жить не более шести месяцев, местным специалистам удалось сохранить жизнь младенца. Такие операции подтверждают развитие медицины и её важность в сохранении человеческой жизни.