Parijda G‘azo tinchligi va tiklanishi muhokama qilindi
Parijda Yevropa va Arab davlatlari vazirlari G‘azoning urushdan keyingi kelajagi haqida yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv Isroil va Hamas o‘rtasida erishilgan sulh hamda mahbuslarni almashtirish kelishuvidan keyin tashkil etildi. Yig‘ilishda G‘azoda xavfsizlik, boshqaruv va qurilish ishlari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro barqarorlik kuchlariga Indoneziya, Italiya va Ozarbayjon davlatlari qo‘shilish istagini bildirdi. Fransiya vaziri Barro ishtirokchi davlatlar G‘azoda o‘z hissalarini aniq belgilaganini ta’kidladi.
Oziq-ovqat va boshqa yordamlarni yetkazish ham rejalashtirilmoqda. Sulhni mustahkamlash va barqarorlikni ta’minlash maqsadida xalqaro kuchlar monitoring va xavfsizlikni Falastin Ma’muriyatiga topshirishni qo‘llab-quvvatlayapti.
Ushbu yig‘ilish G‘azoda tinchlik va taraqqiyot yo‘lida muhim qadam sifatida baholandi. Kelgusida hamkorlik va yordamlar davom ettirilishi ko‘zda tutilgan.

В Париже обсуждались мир и восстановление в Газе
В Париже министры европейских и арабских стран провели встречу, посвящённую будущему Газы после войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча была организована после достижения соглашения о мире между Израилем и Хамасом, а также обмена пленными. На заседании обсуждались вопросы безопасности, управления и восстановительных работ в Газе.
Кроме того, международные силы стабильности выразили желание присоединиться Индонезия, Италия и Азербайджан. Министр Франции Барро подчеркнул, что участвующие страны чётко определили свои вклады в Газе.
Также планируется доставка продовольствия и другой помощи. В целях укрепления мира и обеспечения стабильности международные силы поддерживают передачу мониторинга и безопасности Палестинской администрации.
Эта встреча была оценена как важный шаг на пути к миру и развитию в Газе. В дальнейшем планируется продолжение сотрудничества и оказания помощи.