Mahalliy ma’muriyat ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa natijasida kamida to‘rt kishi kasalxonaga yotqizilgan, 18 nafar ishchi bilan esa hozircha aloqa yo‘q. Hamfri okrugi sherifi Kris Devisning so‘zlariga ko‘ra, portlashda bir necha kishi halok bo‘lgan, ammo aniq raqam hali rasmiy ravishda e’lon qilinmagan.
Fox News o‘z manbalariga tayangan holda bir nechta qurbonlar borligini bildirgan. Portlash sodir bo‘lgan zavod Nashvill shahridan taxminan 80 kilometr masofada joylashgan.
Hodisa joyiga favqulodda xizmatlar, qutqaruvchilar hamda mina yo‘qotish bo‘yicha mutaxassislar jalb etilgan. Sherif Devisning aytishicha, ikkinchi portlash ehtimoli mavjud va tergov ishlari bir necha kun davom etishi mumkin.
U jurnalistlarga vaziyatni to‘liq nazoratga olish uchun vaqt kerakligini ta’kidladi. Hozircha portlash sababi aniqlanmagan.
Rasmiylar Accurate Energetic Systems zavodi mudofaa sohasi uchun portlovchi moddalar ishlab chiqarishga ixtisoslashganini ma’lum qildi. 1980 yilda tashkil etilgan kompaniya harbiy va tijorat maqsadlarida ishlatiladigan turli xil moddalarni ishlab chiqaradi.
The Washington Post nashri xabariga ko‘ra, AES uzoq yillar davomida AQSh armiyasiga poroh, dinamit, piyodalarga qarshi minalar va yirik kalibrli snaryadlar uchun komponentlar yetkazib kelgan. Bu zavoddagi ilk fojia emas.
2014 yilda ham shunday portlash yuz bergan bo‘lib, o‘shanda bir kishi halok bo‘lgan va uch kishi jarohat olgan edi. Hozirda hodisa joyi o‘rab olingan va tergov hamda texnik tekshiruv ishlari davom etmoqda.

Взрыв на заводе AES в Теннесси
10 октября, в пятницу, на предприятии Accurate Energetic Systems (AES), расположенном в штате Теннесси, США, произошёл сильный взрыв. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным местных властей, в результате инцидента по меньшей мере четыре человека были госпитализированы, а с 18 рабочими пока нет связи. По словам шерифа округа Хамфри Криса Дэвиса, в результате взрыва несколько человек погибли, однако точное число пока официально не объявлено.
Fox News со ссылкой на свои источники сообщил о нескольких жертвах. Завод, на котором произошёл взрыв, находится примерно в 80 километрах от города Нэшвилл.
На место происшествия были привлечены экстренные службы, спасатели и специалисты по разминированию. По словам шерифа Дэвиса, существует вероятность второго взрыва, а расследование может занять несколько дней.
Он подчеркнул журналистам, что для полного контроля над ситуацией потребуется время. Причина взрыва пока не установлена.
Официальные лица сообщили, что завод Accurate Energetic Systems специализируется на производстве взрывчатых веществ для оборонной сферы. Компания, основанная в 1980 году, производит различные материалы для военных и коммерческих целей.
По информации издания The Washington Post, AES на протяжении многих лет поставляла порох, динамит, противопехотные мины и компоненты для крупнокалиберных снарядов для армии США. Это не первая трагедия на этом заводе.
В 2014 году там также произошёл взрыв, в результате которого погиб один человек и трое получили ранения. В настоящее время место происшествия оцеплено, продолжаются расследование и техническая экспертиза.